Vůbec poprvé v historii tohoto zimního přejezdu tak byly zrušeny dva po sobě jdoucí ročníky. Informovala o tom včera mluvčí radnice Eva Stejskalová.

„Tak to vypadá, že zima v roce 2006 vydala za čtyři běžné zimy. V tuto chvíli si jenom přeji, aby příští ročník nedopadl stejně,“ komentoval situaci organizátor akce Petr Woller. Velké zklamání zaznívá i z řad soutěžících, kteří se na padesátku připravovali. „Jsem rozladěn z toho, že po loňsku ani letošní zima za nic nestojí. Aspoň pro běžkaře,“ neodpustil si poznámku na adresu počasí Miroslav Culík z Ostravy.

Poslední dvě zimy jsou na sníh v regionu opravdu tristní. „Zatímco v zimě v roce 2006 dosáhla maximální sněhová pokrývka 87 centimetrů, mimochodem stalo se tak 12. února a byl to rekord naší meteorologické stanice, vloni dosáhla sněhová pokrývka svého maxima 18 centimetrů 21. března. A to jen díky tomu, že dva dny předtím napadlo 16 centimetrů sněhu,“ přiblížil průběh uplynulých dvou zim Pavel Svozil ze vsetínské hvězdárny.

Letošní situace je však podle jeho slov ještě mnohem tragičtější. „Tuto zimu jsme zaznamenali nejvyšší sněhovou pokrývku 16. listopadu, kdy dosáhla 16 centimetrů. V roce 2008 pak bylo nejvíc sněhu 1. ledna, a to sedm centimetrů,“ informoval Pavel Svozil.
Podle jeho informací se počasí neumoudří ani v nejbližších dnech.

(vd)