V případě dobrých podmínek si na Valašsku nejdříve zalyžují běžkaři. Na první nápor lyžařů se připravují ve Ski areálu Razula ve Velkých Karlovicích už od prvního prosince.

Prozatím zde zasněžují hlavní sjezdovku Razula a „dětskou" sjezdovku Horal. „Tento víkend ještě zahájení provozu neočekáváme. Pokud se však nestane nic neočekávaného, předpokládáme, že by se vleky mohly rozjet už příští víkend," prozradila Martina Žáčková z Resortu Valachy Velké Karlovice.

Podobně to vidí také provozovatelé lyžařského areálu Jasenka. „Přírodního sněhu je pět centimetrů, a tak zasněžujeme. Pokud nebude žádná obleva, mohli bychom začít už příští víkend," řekl jeden z pracovníků areálu.

Dodal, že letos budou v provozu vleky A, B a D.

Teploty nad nulou a nedostatek přírodního sněhu však jiným areálům situaci komplikuje. „Je s tím hodně práce. Navíc máme málo vody na zasněžování," vysvětlil jeden z členů obsluhy vleku z Lyžařského střediska Pustevny.

Lyžaře tak pustí na sjezdovky nejspíš až víkend před Vánoci. „Vše ale závisí na tom, jestli se nám podaří areál dostatečně zasněžit," doplnil vlekař.

Na stejný víkend plánují otevření také v lyžařském areálu Rališka. „Lyžovat chceme od 25. prosince. Když nám to ale počasí dovolí, počítáme s tím, že začneme o něco dříve. Konkrétně předvánoční víkend," řekla provozovatelka vleku Marcela Vaníčková.

Kdy budou zprovozněny vleky na Vsackém Cábu zatím ještě nikdo ze zdejších pracovníků neví. Záleží prý na počasí.

Podle slov Igora Levče z horské chaty Cáb však postačí, aby napadlo jen o něco více sněhu. „U nás ale lidé více využívají běžkařské trati," vysvětlil Levč.

Právě běžkaři by se mohli dočkat nejdříve. „Stačilo by ještě deset centimetrů sněhu, upravit trasu pomocí rolby a běžkaři mohou vyrazit," prozradil Igor Levč z horské chaty Cáb.

Prozatím by byly v provozu pouze běžkařské okruhy. „Na zprovoznění magistrály totiž potřebujeme, aby napadlo sněhu ještě o něco víc. Pokud bude počasí stejné jako doposud, tak v tom nebude žádný problém," doplnil Levč.

Související Razula a Karolinka v sobotu zahajují lyžařskou sezonu