To je malý střípek ilustrující, jak to v sobotu vypadalo v prosluněném Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm. Oblíbený pořad Jaro na dědině seznamoval návštěvníky s tradičními jarními činnostmi spojenými především s domácími pracemi kolem chalupy a v zemědělství na Valašsku.

„Při májové procházce Valašskou dědinou se (příchozí) setkají s hospodyněmi a hospodáři, kteří rádi otevřou své chalupy, a návštěvníci budou moci přihlížet dříve běžným činnostem, které se dnes již většinou z našich životů vytratily,“ popsal náplň pořadu ředitel rožnovského skanzenu Jindřich Ondruš.

Metlářský jarmark v Zubří nabídl v sobotu 21. května 2022 množství prodejních stánků, kolotoče i bohatý kulturní program.
Hudba, stánky a kolotoče. Zubřané si užili Metlářský jarmark

Vedle už zmíněného stříhání ovcí a dalšího ručního zpracování ovčí vlny mohli návštěvníci Valašské dědiny u chalup nahlédnout pod ruce košíkáře, výrobce provazů a šindelů, metláře či kováře. Na palouku uprostřed areálu pod zvoničkou z Lužné procházeli kolem hospodyň sušících prádlo, nahlédnout mohli také do kuchyně, kde se ručně stloukalo máslo a zpracovával tvaroh. Nechyběla možnost mnohé tradiční dobroty také ochutnat – například jídla z pohanky či šrotové pagáče.

Své výrobky a rady v sobotu ve Valašské dědině nabízeli také včelaři z Českého svazu včelařů nebo chovatelé koz z místní farmy Zerlina. Spolu s gajdošem Petrem Sovjákem pak lidovými písničkami zpříjemňovala návštěvníkům pobyt po celý den také muzika Radhošť.