„U jejího zrodu stáli muzikanti kteří vojenskou službu absolvovali u vojenských hudeb. Především František Petružela který též mnoho muzikantů vyučil a pan Ferdinand Trčka. Dalším byl František Volek, varhaník zdejšího kostela Nanebevzetí Panny Marie,“ vzpomíná současný kapelník Stanislav Fusek.
Přesto se prý vznik kapely neobešel bez komplikací. „Někteří muzikanti nebyli myšlence sloučení malých kapel v jednu větší příliš nakloněni, teprve údajně účinkování vojenské muziky z Valašského Meziříčí na pohřbu zesnulého vojáka je přesvědčilo o správnosti tohoto úsilí,“ uvedl perličku kapelník.
Současná Bystřičanka navozuje na dlouhou tradici dechové hudby svých předků. „Snažíme se ji udržet v často složitých časech, důležitá je i přízeň posluchačů a podpora vedení obce. Muzika je nedílná součást kultury v obci, což nás zavazuje k tomu, abychom ji udrželi a snažili se předat dál,“ prozradil nelehké poslání Fusek.
Na postu vedoucího dechové hudby se za pětasedmdesátileté působení vystřídali tři lidé. Prvním kapelníkem byl František Volek, poté Ferdinand Trčka a od roku 1978 právě Stanislav Fusek.
Repertoár Bystřičanky tvoří skladby starších autorů známých klasiků české dechovky. „Patří mezi ně Vacek, Poncar, Vejvoda, Valdauf, Bláha a další,“ začal s výčtem slavných hudebníků kapelník s tím, že rádi hrají i skladby jihomoravských a slováckých skladatelů jako je Smíškovský, Procházka nebo Slabák.
Neopomenou zahrát ani valašské autory Bedřicha Čubu, Václava Krutílka a především Václava Maňase mladšího. „Inspiraci pro vlastní skladby a celkové složení repertoáru nacházíme především v kouzelné valašské krajině a života lidi v ni žijících,“ řekl.
Členové kapely se rekrutují převážně z Valašské Bystřice. Průměrný věk dvanácti muzikantů a dvou zpěvákůje kolem čtyřiceti let. Složení se stále mění, brzy po založení měla muzika až dvaadvacet členů, ještě před několika lety se počet snížil na šestnáct.
Na kontě má dechovka řadu úspěchů, za které se jistě nemusí stydět. „Za úspěch považujeme výjezd do Německa, ale také především to, že se zatím daří hudbu podle možnosti a zájmu doplňovat novými mladými členy.
Kapela zkouší většinou ve zkušebně v kulturním zařízení „Domek“.