„Trnku nemáme ani jednu. Jablek a hrušek, tak o polovinu míň než loni,“ přiblížila stav svého sadu Božena Tomečková z Francovy Lhoty. Podle ní tak dopadli i další sousedé z okolí. „Nezbývá než počkat a vypálit, co dozraje. V případě kritické situace sáhneme do loňských zásob,“ pokrčila rameny.

S bídnou sezonou se začínají smiřovat i majitelé pálenic. „Nějaké objednávky už máme, ale je jich málo,“ informoval Vladislav Vaněk z pálenice ve Stříteži nad Bečvou. Podle něj byla poslední lepší úroda před dvěma lety. „Ale už loni se to pokazilo a letos to bude opět to samé,“ povzdechl si. Spoléhá, že se urodí alespoň jablka. „Snad aspoň ta by mohla, takže na podzim bychom měli mít víc zájemců. Zatím máme jen pár objednávek na srpen, kdy budou lidé pálit buď staré kvasy, nebo letní ovoce angrešt nebo rybíz,“ prozradil páleničář.

Pálenice v Poličné bude mít letos nejhorší sezonu za 40 let

Jako zatím vůbec nejhorší hodnotí letošní nadílku ovoce Jiří Bublík, majitel pálenice v Poličné. „Myslím si, že letos bude nejslabší sezona za celou éru mého působení v pálenici, a to je víc než čtyřicet let,“ zhodnotil Bublík. I on se spoléhá alespoň na jablka.

„Jenže i jablek bude málo. A protože je tady v okolí moc pálenic, tak i to málo kvasu se rozptýlí a nebudeme mít nic,“ postěžoval si. Zatímco v jiné úrodné roky by se v jejich pálenici už topilo pod kotly, letos je podle něj ticho po pěšině. „Zatím se mi ozval jen jeden jediný zájemce, který má jahody, jinak ostatní letní ovoce jako rané ryngle nebo třešně nejsou vůbec,“ doplnil.

Stromy neměly šanci: dvoje mrazy a následně sucho

Podle Jiřího Martiše z Českého zahrádkářského svazu Vsetín mohou za nízkou úrodu na Valašsku teplo a sucho při konci dozrávání a mrazy na začátku. „Letos byly hned dva jeden koncem dubna a pak druhý desátého května. Co nezlikvidoval ten první, dokončil ten květnový,“ objasnil Martiš. Nepamatuje třicet let, že by mu první pupeny zlikvidoval mráz a strom začal znova kvést i bez listí. „U broskve přežily květní pupeny i druhý mráz, ale listy vyrostly až napotřetí a byly úplně kadeřavé,“ popsal neobvyklou situaci Jiří Martiš. Stejně jako broskev ani meruňka podle něj letos neměla šanci. Podobně dopadly třešně, napůl omrzly i vlašské ořechy.

Typicky valašským stromům škodí i sucho. „Mám hodně jablek a hrušek, švestek tak ze šedesáti procent. Ale co jsem se bavil s jinými, slivoně nemají, protože díky suchu zaúřadovali škůdci jako tmavka švestková, pilátka nebo obaleč,“ vysvětlil.

Co nezlikvidoval mráz a sucho, dokonají ptáci. Lidé tak mají málo rybízu i jahod. „Protože třešně i vrabčinky zmrzly, ptáci nemají co zobat. Proto se pouští ve velkém třeba i do malin,“ dodal zahrádkář Jiří Martiš.