Nalezené věci většinou přinášejí strážníci a policisté, kteří je najdou při pochůzkách nebo jim je odevzdají poctiví nálezci.

„K nejčastějším nálezům trvale patří klíče, peněženky a jízdní kola. V právě končícím roce jsme ale převzali dva křovinořezy, televizi s velkou obrazovkou a snubní prstýnek s věnováním,“ zalistovala v evidenční knize Magda Klosová z meziříčské radnice, která má ztráty a nálezy na starosti.

Doplnila, že vloni se majitelům vrátilo padesát procent nalezených věcí. Zbývající putovaly do úschovny ve skladu. Podle občanského zákoníku je nutné čekat tři roky, zda se majitel o nalezenou věc přihlásí.

„Dříve stačilo půl roku, potom jsme předmět mohli nabídnout k prodeji v elektronické aukci nebo odvézt na skládku. Teď se nám ve skladu hromadí věci, i když ze zkušenosti víme, že pokud se někdo neozve do tří měsíců, je šance na nalezení majitele mizivá,“ dodává Magda Klosová.

Velmi pestrý je seznam ztrát a nálezů také na Městské policii Rožnov pod Radhoštěm. Mezi kuriózní nálezy roku 2016 určitě patří plynová pistole, zmačkané okapové svody z měděného plechu nebo čtyřmetrový hliníkový žebřík.

„Ten patrně na místě zanechal vyrušený zloděj,“ odhadl ředitel městské policie Aleš Pilař.

Strážníci evidují za loňský rok celkem 50 nálezů, o šest více než v roce předcházejícím.

„Co se týče četnosti, tak opět v letošním roce lidé nejvíce ztráceli klíče jak od domů tak i vozidel, různé doklady, nebo levné mobilní telefony. A stále u nás z předchozích let evidujeme nespočet jízdních kol, soupravu disků na automobil z lehkých slitin i s pneumatikami nebo sportovní tašku s knihami a encyklopediemi,“ doplnil ředitel Pilař. Hodnotnější nálezy odevzdané v roce 2016 jsou zveřejněné na webových stránkách města Rožnov.

Například jízdní kola po uplynutí zákonné tříleté lhůty skladování věnují v Rožnově organizaci Kola pro Afriku. Ostatní nálezy se podle zůstatkové hodnoty vyhazují do sběrného dvora nebo město příležitostně pořádá burzy. Návratnost nálezů majitelům je podle sdělení rožnovské radnice zhruba třicetiprocentní. Kromě uvedených 50 věcných nálezů eviduje městská policie také 86 nalezených zvířat, ve všech případech šlo o psy.

Svazky klíčů, peněženky i s doklady, batohy, tašky, mobilní telefony, ale také větší finanční hotovost nebo zánovní jízdní kola. To jsou nejčastější věci, které se objevují ve ztrátách a nálezech na Vsetíně. Pracovníci vsetínské radnice evidovali koncem roku více než dvě stě nalezených věcí, které mají v úschově.

„Ve skladu ztrát a nálezů na své majitele čekají také péřová bunda, telefon s faxem, fotoaparát, registrační značky, čtyři disky i s pneumatikami, dvoukolový vozík a kuriozitou je urna,“ doplnila rozmanitý výčet Markéta Šubrtová, která má ztráty a nálezy na vsetínské radnici na starosti.

Připomněla také případ z loňského listopadu, kdy poctivý nálezce přinesl na ulici nalezenou obálku s větším obnosem peněz.

„V obálce bylo několik tisícovek a hned druhý den se k nám dostavila žena, která se přišla zeptat, jestli někdo nepřinesl obálku s penězi. Díky tomu, že obálku i její obsah podrobně popsala, tak měl tento případ šťastný konec,“ dodala Markéta Šubrtová.

O každé nalezené věci se mohou lidé dozvědět z úřední desky před budovou radnice nebo na webových stránkách města. Pokud se dají nalezené věci identifikovat třeba pomocí zapomenutých dokladů v peněženkách, tak pracovníci radnice kontaktují majitele. V roce 2015, kdy evidovali 226 nálezů, se jich vyřešit podařila více než polovina. Vloni tomu bylo podobně.

„Každý den se po svých věcech shání několik lidí. Průměrně nám denně telefonuje tak deset lidí a někteří přijdou i osobně,“ zmínila Šubrtová. Po uplynutí lhůty tří let rozhodne Rada města Vsetín, které předměty se prodají nebo zlikvidují.