Lidé v regionu mohli v pátek a v sobotu hlasovat v celkem 149 volebních okrscích. Svými hlasy podporovali nejčastěji zástupce nejrůznějších místních nezávislých sdružení. Do obecních zastupitelstev touto cestou „poslali“ 443 zastupitelů, zhruba 60 procent z celkového počtu. Další pětašedesát pozic obsadili jednotlivě kandidující nezávislí kandidáti.

Z velkých politických stran se v regionu neztratila KDU-ČSL, na níž připadá 81 zastupitelů, více než 11 procent z celkového počtu. Pětadvacet zastupitelů si především ve větších městech připsalo na Valašsku Hnutí ANO 2011. Ještě o dva zastupitele více pak získalo hnutí STAN, buď kandidující samostatně nebo ve spojení s nezávislými kandidáty.

Tři největší valašská města – Vsetín, Valašské Meziříčí a Rožnov pod Radhoštěm – ovládlo hnutí ANO 2011. Nejvýraznější vítězství si členové tohoto hnutí připsali v Meziříčí, kde zvítězili drtivě se ziskem 43 % hlasů a 12 mandátů v zastupitelstvu. Pro zisk většiny v zastupitelstvu tak ANO v Meziříčí potřebuje jediný hlas a klidně tedy jej jediného koaličního partnera.

O poznání těsnější byly volby ve Vsetíně, kde ANO zvítězilo se zhruba tříprocentním náskokem na druhé lidovce, i v Rožnově, kde byl rozdíl ještě těsnější – jen necelé dvě procenta. V obou těchto městech nabízí volební výsledky řadu možností, jak sestavit koalice. V obou se může stát i to, že vítězné ANO nakonec vládnout nebude.

Ve dvou ze tří dalších valašských měst – v Karolince a Kelči – uspěla ve volbách uskupení dosavadních starostů: v Kelči se ziskem téměř 70 procent hlasů hnutí Kelč 2000 starosty Karla Davida, v Karolince zvítězilo se 42,29 procenta SNK Karolinka vedené nynější první ženou radnice Marií Chovanečkovou. Oba politici tak mají šanci svůj post obhájit.

Odlišná je situace v Zubří, kde je starostou Lubomír Vaculín (ČSSD). Jeho sociální demokraté totiž ve volbách získali „jen“ 12,39 % hlasů a obsadí tři z 21 mandátů v zastupitelstvu (Lubomír Vaculín se do zastupitelstva dostal z 10. místa kandidátky). Volby v Zubří vyhrálo uskupení Společně pro Zubří, které volilo 33,66 % voličů a přisoudilo tak jeho členům 8 mandátů a poměrně silnou pozici do povolebních vyjednávání. Koaliční potenciál tří mandátů má vedle ČSSD také ANO a KDU-ČSL.

Online reportáž