„Ptali jsme se odborníků, jaké budou po brexitu daně na dovoz tabáku a whisky, ale nikdo to neví,“ posteskl si fojt Marek Netolička.

Valaši popustili uzdu fantazii a natočili krátký futuristický thriller o tom, k jakému konci může popsaná nejistota dospět. Člen klubu se ve filmu vypravil za kanál La Manche, nakoupil tam dýmkový tabák a když zjistil, že slavný Scotland Yard je mu v patách, oblékl si neopren a kontraband propašoval domů pod vodou.

„Při své veselé povaze jsem měl co dělat, abych působil věrohodně,“ přiznal představitel hlavní role Jiří Janků a přidal dramatický zážitek z natáčení.

„V exteriérech přehrady Větřkovice poblíž Kopřivnice jsem se v jedné scéně nemohl zanořit, protože mi noha uvázla v bahně,“ zavzpomínal.

Devítiminutový snímek v premiéře zhlédli účastníci 17. mistrovství Valašska v pomalém kouření dýmky, kteří se v sobotu sešli ve Valašském Meziříčí. O starostovu fajfku bojovalo čtyřiačtyřicet milovníků modravého kouře z Česka, Slovenska a Polska, včetně tří žen.

Soutěžní tabák Scotch Mixture, smíchaný ze surovin původem z Brazílie, Malawi a Orientu, měl být právě tím, který obětavý člen pořádajícího klubu „propašoval“ z Anglie.

„Byl špatný, moc mokrý,“ žertovala Kateřina Hubaczová, jež odstoupila jako první po necelých čtyřech minutách. Vzápětí přiznala, že skutečná příčina vězela jinde.

„Nacpáno jsem měla dobře, ale neudržela jsem uhlík. Občas se to stane,“ pokrčila rameny dýmkařka z Bošovic u Brna.

Z hlavní trofeje se radoval Zdeněk Smaženka, jenž přesně odvážené tři gramy tabáku zvládl kouřit 1 hodinu 52 minuty a 50 vteřin.

„Udělat co nejmenší uhlík, lehce ho přikrmovat a netahat jako lokomotiva,“ prozradil svou taktiku.

„Kouřilo se mi báječně, tabáček byl lehce nasládlý, s jemnou příchutí orientální latákie,“ popsal své pocity dvaapadesátiletý borec z Havlíčkova Brodu.