Od roku 2005 si tak na celém světě připomínají nejen utrpení přibližně šesti milionů židovských obětí za druhé světové války, ale také utrpení všech dalších lidí. Pronásledováni a vražděni byli Romové, kterých zemřelo na 220 tisíc, příslušníci dalších slovanských národů, homosexuálové, Svědkové Jehovovi, lidé s nějakým tělesným či duševním postižením a političtí odpůrci nacistického režimu. Počet obětí německých válečných zločinců je odhadován na 12 až 26 milionů.

„Letošní připomínka klade důraz především na osud žen. To je koneckonců řečeno v poselství generálního tajemníka OSN Ban Ki-moona,“ uvedla Barbora Krutáková z Informačního centra OSN v Praze. Zároveň podotkla, že ve spolupráci se Vzdělávacím a kulturním centrem Židovského muzea v Praze připravili v Domě OSN podobně jako v minulých letech seriál vzdělávacích programů pro studenty základních a středních škol.

Výzva čtenářům: Víte co to byl holocaust? Hlasujte vpravo nahoře v anketě.

Podobné akce nejsou výjimkou ani ve Vsetíně. Tady si tento den připomněli již 24. a 25. ledna.

„V Kině Vatra proběhla vědomostní soutěž žáků 9. tříd základních škol s komponovaným programem a projekcí dvou filmů,“ řekla Petra Vesková. Mimo to se 27. ledna v 10 hodin uskuteční také pietní akt. „Tradičně se tak stane u památníku obětí holocaustu na Štěpánské ulici poblíž železničního přechodu na Rybníky,“ přiblížil Jiří Žůrek ze vsetínské radnice. Do koncentračních táborů bylo odvlečeno, a v nich následně usmrceno přes šedesát osob židovského původu. „Právě jim je věnován památník na vsetínských Rybníkách, kde je každoročně připomínána tato smutná etapa naší historie,“ dodal Žůrek.

Víte co to byl holocaust?

Ludmila Dančáková, 58 let, důchodkyně, Vsetín
Jednalo se o věznění a vraždění v koncentračních táborech.


Zdenka Šebelová, 17 let, studentka, Vsetín
Vědomé vyvraždění Židů a Romů. Byly to válečné hrůzy, které by se neměly opakovat.


Veronika Palová, 14 let, studentka, Vsetín
Souvisí to s II. světovou válkou a jedná se o znevýhodnění a vyhlazení Židů.


Zora Jandlová, 15 let, studentka, Vsetín
Jde o vyhlazení Židů za II. světové války.

Dalibor Špalek, 19 let, nezaměstnaný, Vsetín
Nevím, nebyl jsem moc dobrý v dějepise.


Josef Matůš, 22 let, nezaměstnaný, Horní Lideč
Bylo špatné, že těmto událostem za války nikdo nezabránil. Osobně bych v té době žít nechtěl.