Trojicí pietních aktů si veřejnost, politici, zástupci armády a další hosté připomenou kruté osudy obyčejných lidí, které krutě povraždili nacisté jen pár dní před osvobozením.

V Leskovci už v pátek 17. dubna ve 14 hodin lidé uctí památku pětičlenné rodiny mlynáře Jana Juříčka. Nacisté ji vyvraždili 3. dubna 1945 za to, že v bunkru pod mlýnem ukrývali partyzány. Pietní akt se uskuteční u památníku, který se nachází na místě ruin vypáleného mlýna.

Akt v Leskovci doprovodí vojenská hudba. „Po položení věnců budou mít přítomní možnost prohlédnout si pamětní síň zřízenou v Juříčkově mlýně," prozradila starostka Leskovce Jana Šťastná. K vidění budou také dva modely vynálezů Josefa Sousedíka zapůjčené ze vsetínské odborné školy nesoucí jeho jména. Budou připomínkou toho, že ve mlýně shořela řada dokumentů valašského vynálezce.

Obec Leskovec vloni podepsala Memorandum o spolupráci s Iniciativou vypálených obcí. Ta se snaží o to, aby se na tragické okamžiky konce války, kdy trpěli zejména prostí lidé, nezapomínalo.

Smutné výročí tragédie rodiny Juříčkovy připadlo už na 3. dubna, podle starostky Leskovce není ale pozdější datum piety stanovené na dnešek 17. dubna náhodou. „V následujících dvou dnech totiž na vzpomínku konanou u nás v Leskovci navážou pietní akty v Prlově a na Ploštině," vysvětlila starostka Jana Šťastná. Datum je tedy zvoleno s ohledem na nahlášené hosty.

Sobota 18. dubna bude patřit vzpomínce na další tragickou událost. Tentokrát v Prlově uctí lidé památku třiadvaceti místních obyvatel, kteří 23. dubna 1945 nepřežili řádění esesáků v této valašské vesnici a jejím nejbližším okolí. „Zahynuli v plamenech svých chalup nebo byli brutálně zavražděni fašistickou soldateskou," připomněl při loňském pietním aktu pamětník prlovských událostí plukovník Jan Hronek.

Podle svých slov se s mnohými zavražděnými setkal a znal je. „Přitom jsem poznal jejich čestnost, upřímnost, skromnost a lidskost a úžasné morální hodnoty, které vyznávali," vzpomněl Jan Hronek.

Program sobotního vzpomínkového dne na prlovskou tragédii začne v 11 hodin. Příchozí si budou moci prohlédnout pietní místnost v místním kulturním domě, také výstavu kreseb malíře Jana Kobzáně a výstavu dobové vojenské techniky. O půl třetí odpoledne shromáždění hosté položí věnce u pomníku obětem tragédie u budovy obecního úřadu. Vystoupí pěvecký sbor Polajka.

V areálu U Húšťú bude odpoledne pro příchozí připravená ukázka aktivních záloh Armády České republiky a rovněž ukázka partyzánské bitvy v podání Klubu vojenské historie.

Na podvečer a večer je naplánováno představení knihy Jiřího Padevěta s názvem Krvavé finále, jaro 1945 v českých zemích. V 17 a 19 hodin se potom uskuteční první a druhá premiéra filmu Valašsko, kruté jaro 1945 režiséra Theodora Mojžíše.

Film je výstupem rozsáhlého projektu, na kterém se podílela nezisková organizace Iniciativa pro podporu vypálených obcí, obce v regionu i Zlínský kraj. „Snímek nezachycuje žádné velkolepé bitevní scény. Je lidský, postavený na výpovědi jednotlivých pamětníků, jejichž životní příběh byl součástí tragického osudu obcí a osad, jako jsou Prlov, Ploština, Leskovec nebo Lačnov," přiblížil pro Deník předseda Iniciativy pro podporu vypálených obcí Filip Žáček. Film je určený veřejnosti a především školám. Představí nejen válečné období na Valašsku, ale také předválečný i poválečný život místních lidí.

Pietní víkend završí v neděli 19. dubna vzpomínka na vypálení osady Ploština u Valašských Klobouk. Téhož data, ale o sedmdesát let dříve tady nacisté vypálili několik stavení a zavraždili čtyřiadvacet místních usedlíků.

V neděli v 11 hodin se na jejich památku uskuteční mše svatá v kapli Panny Marie Bolestné na Ploštině. Od půl druhé se u památníku na Ploštině bude konat samotný pietní akt za účasti hostů spojený s položením věnců. Po jeho skončení budou mít příchozí příležitost prohlédnout si muzeum na Ploštině.