„Je opravdu příjemné tady být,“ vyjádřil svůj dojem za všechny přítomné moderátor, který v Klidovém centru v Zubří provázel místní připraveným programem.

Program začal už v 17 hodin a vystoupila v něm takřka stovka dětí i dospělých z místních mateřských škol Sídliště a Duha, Valašského souboru písní a tanců Beskyd a Malé scholy pod vedením Marie Křenkové.

Úderem osmnácté pak všichni společně zazpívali šest vybraných vánoční písní: Nesem vám noviny, Půjdem spolu do Betléma, Narodil se Kristus Pán, Veselé vánoční hody, Pásli ovce Valaši a Vánoce, Vánoce přicházejí.

Zatímco v Zubří se do zpívání koled zapojili poprvé, v Janové na Vsetínsku se lidé účastní zpívání koled pravidelně. Organizace se ujímají zdejší aktivní dobrovolní hasiči a nezůstává pouze u zpívání.

„Akce je spojená s jarmarkem výrobků dětí z mateřské školy a mladých hasičů, fronty se v sychravém počasí stály na punč, svařáček nebo i horký čaj, klobásky a další pamlsky. Rovněž se konala soutěž o nejlepší vánočku,“ přiblížil pro Deník Radomír Dolanský z Janové.

Sešla se více než stovka lidí, k dobré náladě jim hrálo dívčí kytarové duo Kláva a svým vystoupením přispěly i děti z mateřské školy.

„A pak, těsně před vrcholem programu, se rozsvítil zcela nově oděný vánoční stromeček. V šest večer se pak také Janovou rozezněly koledy,“ dodal Dolanský.

Vánoční jarmark ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm.
Skanzenem se po třech letech opět projdou čerti i lucky, Vánoční jarmark je zpět

Zpívalo se také na řadě dalších míst.

Už poněkolikáté například v Rožnově pod Radhoštěm, kde se zpěváci a zpěvačky přišli naladit na vánoční atmosféru do městského parku k hudebnímu altánu. Koledy zazněly také na náměstí ve Valašském Meziříčí, zpívalo se též v Lidečku, Leskovci či Lačnově.

Záznam letošního ročníku 

Zdroj: Youtube

Pokud jste přímo na zpívání koled pořídili fotografie či video, pošlete nám je, prosím. Udělejte to tak, že si kliknete na webovou stránku www.ceskozpivakoledy.cz a nahrajte je přímo tam.

Připomeňte si, jak jste zpívali v minulých letech

Zpívalo se i v dalších městech a obcích Zlínského kraje: například v Šanově, Brumově-Bylnici, Polichně, Zubří, Hulíně, Valašském Meziříčí, Otrokovicích, Vrbce, Nevšové, Lačnově, Vizovicích nebo Hostětíně.

Kompletní texty koled byly zveřejněny na webu www.ceskozpivakoledy.cz, kde byl ve formátu pdf ke stažení zpěvník. Dnes, v den konání akce texty také vyšly ve všech regionálních vydáních Deníku a byly dostupné i na místě zpívání.

Na uvedených webových stránkách lze také najít interaktivní mapu se seznamem míst, kde se účastníci mohutného celorepublikového „sboru“ potkali.

Tato akce se uskutečnila na více jak 830 místech v České republice, ale i v zahraničí – Španělsku, Vatikánu, Německu či na Slovensku. Například loni zpívala česká komunita ve vesničce Las Cala se Mijas ve Španělské Malaze.

Zpívat se mohlo i z domova

Kdo se z jakýchkoli důvodů nemohl účastnit osobně, a přesto si chtěl zanotovat, ani to nebyla překážka. Koledy si mohl zazpívat z pohodlí svého domova třeba s Českým rozhlasem, který stačilo v uvedený čas jen naladit.

Přestože v roce 2020 a 2021 nebylo kvůli vládním opatřením reagujícím na covid-19 pořádání veřejného zpívání koled možné, i tak se velmi vydařily. Koledy si lidé zpívali v živém videopřenosu za účasti skupiny Čechomor. Dnes večer si ale už všichni užili živé setkání.