Prosadila se ale také řada valašských obcí. Bílou stuhu za činnost mládeže vybojovala obec Kateřinice, Oranžovou stuhu za spolupráci obce a zemědělského subjektu zase Prlov. „Jsme rádi. Je to ocenění hlavně pro lidi v obci," uvedl starosta Prlova Ladislav Gargulák.

Připomněl, že vedení obce se zaměřilo na zemědělství hned po rozpadu družstva v roce 1994. Spolupráce s firmami funguje dodnes, čehož je důkazem i právě získaná Oranžová stuha v soutěži. Ladislav Gargulák vyzdvihl také agroturistické centrum U Húšťů, na jehož zvelebování se neustále pracuje.

Návrat ke kořenům

„Snažíme se o jakýsi návrat ke kořenům, o udržení valašských tradic. Chceme ukazovat, jak se dříve zemědělsky hospodařilo, také staré způsoby zpracování surovin, výrobu sýrů, stloukání másla a podobně," dodal starosta Prlova. Velkou radost mají také v Kateřinicích. „Je to pro nás obrovský úspěch a hlavně ocenění práce složek obce, které se starají o děti a mládež. A také signál, že jsme se vydali správnou cestou," vyzdvihl starosta Kateřinic Vojtěch Zubíček.

Prozradil, že ještě větší radost než zisk stuhy mu udělalo nadšení, se kterým se lidé v Kateřinicích vrhli do příprav prezentace vesnice. „Všichni přinášeli materiály, během čtrnácti dní se nám podařilo udělat doslova živou kroniku obce. I kdybychom ocenění nedostali, velmi mne potěšilo, jak se dali lidé dohromady," pochvaloval si starosta Zubíček.

Prlov a Kateřinice nejsou jedinými valašskými obcemi, kterým se v soutěži Vesnice roku dostalo uznání. Speciální finanční ocenění obdržela také Valašská Polanka. Diplom získala za vzorné vedení kroniky. Diplom za vzorné vedení obecní knihovny si zase odnesla Ratiboř.

Diplom Zlatá cihla putoval do Zděchova za obnovu historické hasičské zbrojnice. A Zděchov si připsal ještě jedno ocenění: osobností Programu obnovy venkova v kraji se stal zdejší Alois Lukša za příkladnou péči o tradiční valašskou dřevěnici ve vesnici.