Nezvykle klidný Štědrý den prožili letos hasiči. Čtyřiadvacátého prosince nemuseli na Valašsku ani jedenkrát zasahovat. V celém Zlínském kraji pak vyjížděli pouze jednou. „Jednalo se o doutnající kontejner s odpadem v obci Chvalčov. Pro profesionály z nedaleké Bystřice pod Hostýnem představoval jednoduchou práci,“ uvedl mluvčí krajských hasičů Ivo Mitáček.

Více napilno ale měli záchranáři hned na první svátek vánoční. Region totiž zasáhl silný vítr, který vyvracel stromy i sloupy elektrického vedení. Krátce po půl šesté ráno mířili hasiči k motorestu Pelikán na hlavním silničním tahu z Valašského Meziříčí do Rožnova. „Spadlý strom tady blokoval silnici. Jednotka kmen postupně rozřezala a z cesty odstranila,“ popsal Mitáček.

O hodinu později zasahovali hasiči v Dolní Bečvě, kde poryvům větru nedokázal vzdorovat sloup elektrického vedení a skácel se k zemi. „Po půl deváté jsme zase odklízeli dva padlé stromy ze silnic mezi Bystřičkou a Velkou Lhotou a Velkou Lhotou a Podlesím,“ doplnil výčet zásahů Mitáček.

Odstraňování následků silného větru bylo ale posledním, co o vánočních svátcích hasiče zaměstnávalo. „Zbylé dva dny jsme na Vsetínsku byli bez výjezdu,“ odsouhlasil v neděli Mitáček.

Také policisté a strážníci si pochvalovali, že lidé se v uplynulých čtyřech dnech chovali většinou pokojně a slušně. „Do této chvíle nemám hlášeno nic nestandardního,“ potvrdil v neděli odpoledne ředitel valašskomeziříč­ských strážníků Jan Camfrla.

Obdobně se vyjádřila také mluvčí státních policistů v okrese Vsetín Ludmila Brousilová. „Svátky na Valašsku proběhly v pohodě a klidu. Uvidíme ale, jak dopadne Silvestr,“ zvedla varovně prst Brousilová.

Vsetínští strážníci zaznamenali za posledních pět dní všeho všudy pět přestupků. V jednom případě šlo o porušení obecně závazné vyhlášky týkající se popíjení alkoholu na veřejnosti, jindy zase o znečišťování veřejného prostranství. „Ve třech případech jsme se zabývali rušením nočního klidu. Nejvíce to bylo znát na Štěpána, kdy lidé tradičně chodí slavit na diskotéky a do restaurací,“ prozradil vedoucí nedělní směny vsetínských strážníků.

Jako běžnou označil „vánoční“ službu také mluvčí Zdravotnické záchranné služby Zlínského kraje Petr Olšan. „Výjezdů bylo sice docela dost, většinou šlo ale o zdravotní potíže starších lidí, například kardiaků či drobné úrazy způsobené upadnutím na náledí či sněhu, pokud ještě byl,“ popsal Olšan.

Uvedl také, že v několika případech vyráželi zdravotníci k lidem, kteří potřebovali pomoc po psychické stránce. „Jejich problémy souvisely s vánočním obdobím, které někteří lidé hůře nesou,“ naznačil Olšan.

Na druhou stranu neměli zdravotníci žádnou práci třeba se zraněnými lyžaři, přestože byly, i přes bídné sněhové podmínky, na řadě míst vleky v provozu.

Lyžovalo se například ve Velkých Karlovicích na sjezdovce u hotelu Horal či na Razule. „Jedeme nepřetržitě už od Štědrého dne. Stále se snažíme dosněžovat,“ potvrdil za provozovatele Marek Bača. Podle jeho slov nyní Razula nabízí čtyřicet centimetrů technického sněhu, sjezdovka u Horalu je na tom o deset centimetrů hůře. „Podmínky pro lyžování jsou ale dobré,“ zdůraznil Bača.

V provozu byly přes svátky také další sjezdovky například na Pustevnách či ve Skiareálu Sachova studánka v Horní Bečvě.