Například ve Střelné kolovaly uplynulou sobotu mezi místními obyvateli hned tři kasičky, do kterých mohli lidé vhazovat své finanční příspěvky. Do pokladniček padaly nejrůznější obnosy od desetikorun až po dvoutisícové bankovky. „Za sobotu se podařilo vybrat částku čtyřicet pět tisíc devět set sedmdesát korun,“ oznámilo poté na webových stránkách Střelné vedení obce.

Nashromážděná částka v minulých dnech putovala do obce Bílý potok u Frýdlantu, která je přibližně stejně velká jako Střelná. Místního starostu Pavla Bejčka finanční dar potěšil. „Každý příspěvek nám velice pomůže. Jsme velmi rádi, že se o nás zajímají i v tak vzdálené obci. Moc děkujeme,“ řekl Bejček.

Podle jeho slov za sebou velká voda v Bílém potoku zanechala zhruba padesátimilionové škody. Jedná se přitom jen o prvotní odhady. „Ze čtrnácti mostů jsme o dva zcela přišli, voda vzala také tři lávky pro pěší. Zničené jsou místní komunikace,“ sčítal jen některé škody starosta.

Peníze ze Střelné a z dalších obcí i od soukromých dárců hodlá vedení obce Bílý potok využít na obnovení alespoň jedné lávky pro chodce. „Využijeme je také na zaplacení lidí, kteří budou pomáhat místním, zejména starším, obyvatelům s úklidem po povodních na jejich zahradách a v domech,“ doplnil Bejček.

S myšlenkami na vlastní negativní zkušenost s velkou vodou svolal v minulých dnech zasedání rady obce také starosta Huslenek Oldřich Surala. „Sami jsme si podobnou situaci zažili na jaře při bleskových povodních, které se podepsaly hlavně na místních komunikacích,“ připomněl Surala.

V té době se Huslenkám také dostalo finanční pomoci z obcí v jiných částech republiky. Proto nyní Huslenští neváhali a rozhodli se sami pomoci druhým. „Na radě obce jsme odsouhlasili poskytnutí dvaceti tisíc korun, což je maximum peněz, o kterých mohou radní rozhodnout,“ uvedl Surala.

Krizový štáb Libereckého kraje doporučil vedení obce Huslenky, aby tuto částku poslali do Nové Vsi u Chrastavy, která patřila při povodních mezi nejpostiženější. „Spojil jsem se proto s tamním starostou. Obec si poté zřídila povodňové konto, kam jsme peníze odeslali,“ doplnil starosta.

Podle jeho slov nemusí být dvacetitisícová pomoc konečnou. „Je možné, že na nejbližším zasedání zastupitelstva přijde někdo s návrhem uvolnit další prostředky,“ řekl Surala.