Nízké procento očkovaných v sezóně 2013/2014 uvádějí pracovníci Krajského hygienického ústavu. Situace se tedy od minulých let téměř nezměnila. Lékaři ve Vsetínském okrese naočkovali 6349 lidí, což činí zhruba 4,5% Valachů. Očkovat se přitom nechávají spíše dospělí. K pediatrům se se svými ratolestmi vydalo pouze 189 rodičů.

Nad tím, zda podstoupit se svými dětmi očkování, rodiče váhají. Jedním z důvodů je také to, že vakcína není hrazená pojišťovnou a tudíž si jí musí zájemce zaplatit. Situaci s očkováním se na konci loňského roku snažili podpořit pojišťovny tím, že jej do konce prosince hradily. „Za vakcínu pacient zaplatil a s účtem poté přišel na pobočku, kde mu jej proplatili," vysvětlil Oldřich Tichý ze Všeobecné zdravotní pojišťovny. Teď si však pacienti musejí vakcínu uhradit z vlastní kapsy.

Očkování proti chřipce většina Valachů nevěří. „Očkovat nenechávám ani sebe, ani své děti. Jednak děti injekce nesnášejí příliš dobře, a také mi to přijde zbytečné," prozradila třiatřicetiletá maminka Tereza Šimonková.

Mnoho z nich se obává především toho, že pokud by se očkovat přece jen nechali, mělo by to pro ně spíše opačný efekt. „Očkovat jsem se nenechal, protože mám strach, že bych pak měl chřipku v jednom kuse. Raději volím přírodní metodu otužování a jím více vitamínů," podělil se o svůj recept na zdraví pětadvacetiletý Lukáš Vaňura.

Chřipková epidemie je letos mírnější, než v předchozích letech. „Případů, kdy přijde pacient s chřipkou je momentálně méně. Pacienty teď trápí více problémy spojené s dýchacími cestami, nebo krátké virózy," vysvětlila zdravotní sestra Anna Krupíková.

O tom, že je situace lepší, než v předchozích letech, nepochybuje ani vedoucí protiepidemického odboru Hana Tkadlecová. „ K nárůstu došlo u chřipkových onemocnění, nicméně nemocnost je v porovnání se stejným obdobím loňského roku, kdy jsme byly na vrcholu chřipkové epidemie, téměř poloviční."

Autor: Michaela Horáková