Rozdělení do dvou skupin zbavili dobrovolníci během dopoledne nepořádku veřejná prostranství kolem břehu Vsetínské Bečvy směrem na Horní město a podél Jasenického potoka. K nejzajímavějším nálezům patřilo jízdní kolo či stará plynová maska.

Gruntování Vsetína už potřetí zorganizoval spolek Vsetínské fórum. Jeho členové pro dobrovolníky připravili pytle na odpad i drobné občerstvení. „Úklid budeme směřovat hlavně kolem břehů Bečvy a Jasenického potoka a Rokytenky, podle zájmu a účasti i do dalších míst. Odpadků, které vítr zanese do koryta řeky, se už pak totiž prakticky nejde zbavit," vysvětlil předseda pořádajícího spolku a vsetínský zastupitel Tomáš Husa.

Uklízení Vsetína se konalo u příležitosti celorepublikové akce Ukliďme Česko. Na Valašsku se připojili lidé na řadě míst. Uklízelo se například na Halenkově nebo v Jablůnce.

Vyzbrojení pytli vyrazili likvidovat nepořádek také skauti z Lidečka a Horní Lidče. V sobotu třináct členů společného skautského střediska z Lidečka uklízelo přírodu v Račném.

V pytlích na odpad končily nejčastěji odhozené PET lahve a plastové sáčky. Skauti však narazili i na objemnější věci. „Například autosedačku, gumotextilní hadice, plech, třicetimetrové ocelové lano či množství řezané kabeláže," vyjmenoval zástupce vedoucího skautského střediska Ondřej Rudolf, řečený Bomba.

O rok dříve našli skauti zase například starý nočník, umyvadlo nebo pytel zavařovacích sklenic.

Uklízeli také školáci ze vsetínské Základní školy Sychrov. Akci uspořádal školní Žákovský parlament. Ondřej Polách vytvořil speciální logo, kterým pozval všechny spolužáky i jejich rodiče, aby též pomohli. „Naše výzva sice nebyla příliš masově vyslyšena, ale to nevadí. My, co jsme se sešli, jsme si to užili a udělali dobrou věc," řekla učitelka Jaroslava Ševčíková.

Školáci shrabali listí kolem školy, aby mohl trávník dýchat. Vysbírali také poházené sáčky, PET lahve a další odpadky i na blízkém parkovišti.