VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Valaši nebrečí a snaží se s životem rvát. Humor jim v tom pomáhá

Zubří /ROZHOVOR/ – „To zvládnu." Slova Jiřího Krupy zněla přesvědčivě, i když nebyl zdravotně fit a valila se na něj spousta práce, která nesnesla odklad. Proto i náš rozhovor vznikal písemně a na dálku. Pětapadesátiletý rodák ze Zubří, který je vydavatelem humoristického časopisu Vyškeřák, se mu věnoval ve chvilkách volna.

3.1.2013
SDÍLEJ:

Jiří Krupa. Ilustrační foto.Foto: DENÍK/archiv

Ještě pár hodin a budeme o rok starší. Jak blížící se změnu letopočtu prožíváte?

Jako každý rok – hekticky. Práce, kterou je třeba stihnout do Silvestra, a dalších povinností je spousta. Dost nestíhám.

A jak přivítáte Nový rok?

Tradičně prací. V poslední době už většinou nikam nechodím. Po levé ruce mám sice puštěnou televizi, ale čučím spíš na monitor počítače. Na to, aby byl nadcházející rok alespoň stejný, když už ne lepší než ten uplynulý, si připiju se svým otcem a sestrou, až se za nimi zastavím na sváteční oběd.

Dáte si nějaké novoroční předsevzetí?

To už jsem dávno vzdal. Ale tentokrát snad přece jenom – starat se víc o své zdraví. Letos jsem, bohužel, potkal víc doktorů než hostinských…

Připouštíte si přibývající léta?

Ne – alespoň se o to snažím. Říká se, že člověk je tak starý, jak se cítí… ale ranní pohled do zrcadla ho většinou krutě vyvede z omylu.

Ve vašem případě se zdá, že alespoň mysl zůstává mladá. Jinak byste asi nevydával humoristický časopis.

Humor není záležitost věku, a pomáhá ve všech životních situacích. A co se toho vydávání týká: Je to nevýdělečná dřina, ale snažím se to brát zodpovědně a vážně. Jakže to řekla liška malému princi? „Stáváš se navždy zodpovědným za to, cos k sobě připoutal…"

Kolik let už Vyškeřák a jeho magazín Oškeřáček vydáváte?

Pod mým vedením vychází osmnáct let. Zpočátku jsem vydavatelské povinnosti „papírově" převedl na kamaráda, který na to měl živnostenské oprávnění. Oficiálním vydavatelem jsem se stal v roce 1995. První číslo Oškeřáčka jsme vydali o dva roky později. Jinak ale Vyškeřák vychází už od roku 1902.

Jak jste se k této činnosti dostal?

Bývalá vydavatelka navštívila v listopadu 1992 mou první výstavu politických kreslených vtipů „Dírou v sametu", věnovanou třetímu výročí něžné revoluce. Prosincové číslo tohoto ročníku Vyškeřáka už vyšlo v mé grafické úpravě a s kupou mých kreslených vtipů. Po třech letech jsem od ní časopis odkoupil.

Dát dohromady každé číslo dá jistě mnoho práce. Kolik jich ročně vychází a s čím máte největší problém?

To si pište, že příprava dá spoustu práce. Vyškeřák vychází v polovině každého třetího měsíce – jako aprílové, dovolenkové, podzimní a silvestrovské číslo. Víc jich připravit nestačím. Z úsporných důvodů jsem musel celou „redakci" zredukovat jen na svou maličkost; mám pouze externího spolupracovníka, který časopis na počítači sází podle mého návrhu. Jeden z největších problémů mám kupodivu sám se sebou. Neumím na stroji „všemi deseti". Cokoliv jsem kdy v životě vyťukal na klávesnici, napsal jsem ukazováčkem pravé ruky. Kdyby alespoň ten den měl více hodin…!

Máte dostatek přispěvatelů, nebo musíte psát i vy?

Od začátku finanční krize před čtyřmi lety a „blbé nálady" ve společnosti, jak to výstižně nazval Václav Havel, to jde od desíti k pěti. Píšících přispěvatelů ubývá. Víte, vymyslet skutečně nový fór dá práci – a umí to jen pár lidí v republice. A ti pomalu, ale jistě humor ztrácejí nebo si odcházejí odpočinout někam na obláček. Bylo tedy nutné najít jiné zdroje, a holt občas zapojit i svou vlastní palici.

Věnujete se také kreslenému humoru?

Dřív jsem kreslil mnohem víc. Teď mi na to nezbývá moc času. Publikoval jsem v několika humoristických časopisech včetně Trnek-Brnek, také v závodních, regionálních i celostátních novinách. Spousta jich už ale zanikla nebo se přerodila v cosi jiného, podivného. To s sebou přináší doba. Takže dnes hlavně ten Vyškeřák a radostná povinnost občas někoho potěšit svým obrázkem.

Jaký humor máte nejraději? Máte nějakého oblíbeného autora?

Spíš než černému dávám přednost „suchému" anglickému humoru. Přespříliš vulgární taky moc nemusím, i když nejsem žádný suchar. Mám rád humor lidový, a hlavně laskavý a moudrý. Oblíbených autorů, domácích i zahraničních, by se našla spousta – kreslících i píšících. Rád se podívám i na filmové a seriálové komiky, to mě nabíjí. Někteří z těch nejlepších už, bohužel, nejsou mezi námi.

Který vtip vás v poslední době nejvíce rozesmál?

Jeden, který jsem slyšel po telefonu. Byl tak dobrý, že ho tady ani citovat nemůžu – i když máme Silvestra.

Tak zkuste nějaký publikovatelný.

Víte, co? Najděte si ho ve Vyškeřáku. Ten silvestrovský vyšel už před třemi týdny.

Přiznám se, že vtip obvykle zapomenu chvíli poté, co si ho poslechnu. Máte tentýž problém?

Asi jako všichni z nás, kteří nemají zrovna fenomenální paměť a musejí toho v hlavě nosit moc. Ale trpím tím, čemu se říká profesionální deformace. Vždycky se snažím mít u sebe když ne diktafon, tak alespoň tužku a papír. Člověk by měl vědět, že některé věci už se nikdy v budoucnu nebudou opakovat, a měl by na to být alespoň trochu přichystaný. Štěstí sice občas usedne i na vola, ale skutečně přeje připraveným.

Říkají o vás, že jste skvělý vypravěč. Tohle umění jste zdědil, nebo se k němu vypracoval?

Kristepane, jak jste na to přišel? Já se snažím spíš naslouchat, než vyprávět. Pravda, občas se trochu rozkecám ve svém „Slovu šéfredaktora" na druhé stránce Vyškeřáka, nebo v úvodu k povídkám. Ale že bych se postavil na pódium coby lidový vypravěč, to skutečně nehrozí. Jsou tady jiní borci, kteří v dnešní době ty vypravěče úspěšně nahrazují.

Pro Karla Čapka je humor solí země. Čím je pro vás?

Tímtéž. Národ bez humoru je mrtvý národ. Kdo se neumí zasmát a vysmát se chybám vlastním i těch druhých, zaslouží si, aby se jiní vysmívali, „vyškéřali" jemu.

Myslíte si, že Češi jsou veselý národ?

Ještě před pár lety snad bývali. Dnes už tolik důvodů k veselí nemají. Ale to platí všeobecně; podívejte se, co se děje všude ve světě.

A co Valaši? Liší se smyslem pro humor nebo postojem k životu od zbytku národa?

Určitě. Nebrečí a snaží se rvát. Valašsko je region, kde „končí obilé aj zemňáky a začíná kamení". Život tu byl vždycky těžký, tvrdý. Humor Valachům pomáhal ty životní starosti a těžkosti překonávat.

Máte nějaký recept, jak si veselou mysl uchovat uprostřed krize?

Nestrašte! V polovině toho celosvětového i celorepublikového průšvihu snad už nejsme! Držme si palce, pomáhejme si navzájem, a kruci – dělejme už konečně něco pro to, aby ta krize a blbá nálada konečně skončila! Asi to však bude chtít víc, než nějaké nevinné cinkání klíči. Co takhle další defenestrace? Při té první v roce 1419 pražští konšelé údajně dopadli na kupu odpadků, některé z nich ale rozvášněný dav ubil. To nepřeju nikomu, měkké přistání bych ale přál málokterému ze současných politiků.

Jedenadvacátého prosince měl nastat konec světa. Zahlodala ve vás alespoň malá nejistota?

Ani na chvíli. První mayský kalendář začínal rokem 3114 před naším letopočtem. Už tehdy sloužil k výpočtu dat zatmění Slunce. Od té doby jich vzniklo nepočítaně. Myslím si, že autor toho posledního si při sekání hieroglyfů do kamene řekl – „Sakra, už mě bolí ruce…" a prostě se jen na další práci vykašlal. Jestli nastane konec světa nebo přijde kolaps civilizace, nezáleží na nějakém věštci a jeho předpovědi. Záleží na nás všech – na zodpovědném chování celého lidstva k naší krásné planetě.

Na proroctví tedy nedáte. Na co věříte?

Na slušnost a solidaritu mezi lidmi, na pravdomluvnost a férové jednání. Už jste někdy půjčil nějakému kamarádovi peníze? Já ano, a dodnes je nemám zpět… a jsem i bez těch kamarádů. Ale furt jsem údajně hodný… a tím pádem holt asi blbý.

Zanedlouho snad budeme volit prezidenta. Měla by hlava státu mít smysl pro humor?

Samozřejmě! Třeba Václav Havel smysl pro humor měl. Jako jediného z těch šesti prezidentů, kteří se tady za mého života vystřídali, jsem ho měl rád, věřil mu a vážil si ho, protože dokázal svůj národ důstojně reprezentovat i ve světě a povznesl „prezidentování" na úroveň, kterou český národ zažil snad jenom za Tomáše Garrigue Masaryka. Nemusí zrovna po chodbách Hradu jezdit na koloběžce, ale měl by alespoň umět brát věci s nadhledem. Obávám se, že z té aktuální nabídky není moc koho vybírat. Takže se asi znovu přikloním k nejmenšímu zlu…

Se kterým ze současných kandidátů byste si nejraději vyprávěl vtipy?

No, za dobrý fór považuju už to, že někteří z nich na tuto funkci vůbec kandidují. Co je k tomu vede, netuším. Možná nedostatek soudnosti, touha po zviditelnění se nebo po moci, finanční důvody. Ale i tady platí, že budeme mít takového prezidenta, jakého si zasloužíme. Místo vyprávění vtipů ho raději – podle jeho chování, práce a zásluh- patřičně nakreslím.

Tak mě napadá, že by Vyškeřák mohl mít svého zpravodaje v parlamentu. O veselé historky a místy i černý humor by měl postaráno. Co vy na to?

Děkuji, nechci. Parlamentní jednání jsem kdysi sledoval v televizi – a už pouze to vás dokonale otráví. I tak mi platná legislativa, stejně jako každému vydavateli, ukládá povinnost zasílat do parlamentní knihovny takzvaný „povinný výtisk" každého čísla Vyškeřáka. Kde končí, netuším. Třeba mezi těmi poslanci koluje – ale zřejmě ne. To by se snad tvářili a chovali trochu jinak.

Chcete závěrem něco vzkázat našim čtenářům?

Především se jim chci omluvit za to, že rozhovor není tak veselý, jak možná očekávali. Jestli budeme mít v budoucnu důvod k veselosti a smíchu, záleží na nás všech. Já se vydáváním Vyškeřáka alespoň snažím, aby ten důvod měli. Takže, Valaši – nedajte sa! Nedejte se otrávit a do dalšího roku hleďte s optimismem a s úsměvem. Ten totiž dokáže divy, ba zázraky. Přeju vám hodně štěstí, pevné zdraví a plno úspěchů. Ať se vám daří tak, jak si sami přejete!

Jiří (Jura) „Vyškeřák" Krupa

• narodil se před pětapadesáti lety v Čeladné
• od narození žije v Zubří
• vystudoval chemickou průmyslovku v Ostravě a školu požární ochrany ve Frýdku-Místku
• pracoval v Tesle Rožnov jako směnový technolog, požární preventista a technik požární ochrany. Tento obor jej živí dodnes, „sponzoruje" z něj i svou vydavatelskou činnost
• záliby: hudba (bezmála třicet let působil jako diskžokej) a s ní spojená konstruktérská práce, humor téměř všech žánrů, sledování vzdělávacích a odborných pořadů v televizi
• životní kréda: „Dokážeš všechno na světě – když budeš opravdu chtít!" (Inspirováno citátem Johna Lennona – „Můžete udělat cokoli, ale nechtějte to po vůdcích a parkovacích automatech. Nečekejte, že Jimmy Carter nebo Ronald Reagan nebo John Lennon nebo Yoko Ono nebo Bob Dylan nebo Ježíš Kristus to udělají za vás. Musíte to udělat sami.") Též – „Každý den alespoň jeden dobrý skutek!" A taky to, co se marně snaží naučit svého syna: „Každý správný

Autor: Josef Beneš

Autor: Redakce

3.1.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Výroba - Výroba Seřizovači 25 000 Kč

Seřizovači a obsluha ostatních obráběcích strojů (kromě dřevoobráběcích) Seřizovači - obsluha linky. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: SEŘIZOVAČI - OBSLUHA LINKY, Požadujeme: ÚSO příp. vyučen ve strojírenském oboru, základní znalost práce na PC, schopnost koncentrace, přesnost, smysl pro pořádek, iniciativa, pečlivost, schopnost komunikovat a spolupracovat, fyzická zdatnost, odolnost proti hluku, zručnost., Náplň práce: seřízení stroje - lisovací linky, kontrola kusů po seřízení i v průběhu směny, odstraňování drobných závad stroje a nástroje, práce dle pokynů nadřízených., Nabízíme: závodní stravování, příspěvek na stravu, příspěvek na dopravu, příspěvek na penzijní připojištění, prémie, příplatek za práci v riziku., První kontakt: telefonicky v čase 8 - 12 hod. na čísle: 571 812 773, e-mailem: personalni@tes.cz, osobně od 9 - 11 hod., ov. email 13.4.2018. Pracoviště: Tes vsetín s.r.o., Jiráskova, č.p. 691, 755 01 Vsetín 1. Informace: Ivana Kovaříčková, +420 571 812 773.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Pracovníci přímé obslužné péče v 16 500 Kč

Pracovníci přímé obslužné péče v oblasti ambulantních a terénních služeb a pečovatelé v oblasti domácí péče Pečovatelé (pracovníci v sociálních službách). Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 16500 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: PEČOVATELÉ (PRACOVNÍCI V SOCIÁLNÍCH SLUŽBÁCH), POŽADUJEME: hledáme pracovnici/pracovníka se základním, středním odborným či středoškolským vzděláním, s čistým trestním rejstříkem. Kurz pracovníka v sociálních službách výhodou, řidičský průkaz sk. B výhodou. , OČEKÁVÁME: vlídný přístup k lidem, pečlivost, spolehlivost, trpělivost a ochotu. , NÁPLŇ PRÁCE: zajištění péče o seniory v zařízení, tzn. dopomoc při stravování, oblékání, osobní hygieně + další úkony péče, podpora seniorů při jednoduchých denních aktivitách. Ve spolupráci s ostatními pomoc s úkoly souvisejícími se zajištěním chodu domova pro seniory (např. manipulace s jídlem, nádobím, prádlem)., NABÍZÍME: náborový příspěvek ve výši 10.000,- Kč (po zkušební době), 5 týdnů dovolené, příspěvek na obědy, masáže, věrnostní odměny, smysluplná a užitečná práce, přátelská atmosféra a příjemné pracovní prostředí v moderním zařízení, zázemí stabilní neziskové společnosti. , PRVNÍ KONTAKT: telefonicky na čísle: 739 244 872 nebo e-mailem na: doubravova.vsetin@diakonie.cz. Pracoviště: Diakonie čce - středisko vsetín 01, Ohrada, č.p. 1864, 755 01 Vsetín 1. Informace: Marta Doubravová, +420 739 244 872.

Výroba - Výroba Mechanici a opraváři osobních automobilů 26 000 Kč

Mechanici a opraváři průmyslových strojů a zařízení Seřizovači. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 26000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: SEŘIZOVAČI, Nástup ihned nebo dohodou., POŽADUJEME: zkušenosti se seřizováním strojů,, technické myšlení, zodpovědný přístup k práci, spolehlivost a pečlivost,, NÁPLNI PRÁCE: výměna forem, seřizování a nastavování, parametrů stroje, řešení případných poruch (opravy forem a zařízení), NABÍZÍME: 5 týdnů dovolené, stravenky v hodnotě 100Kč plně hrazené zaměstnavatelem, roční bonus, bonusy za věrnost, přispíváme hromadnou dopravu, práci v nehlučném prostředí., PRVNÍ KONTAKT: V případě Vašeho zájmu nám zašlete stručný životopis na phalajova@cieautomotive.cz. Pracoviště: Cie plasty cz. s.r.o. 01, Hranická, č.p. 328, 757 01 Valašské Meziříčí 1. Informace: Petra Halajová, +420 720 052 648.

Výroba - Výroba Obsluha strojů 18 400 Kč

Obsluha strojů a zařízení na výrobu skla Strojníci *. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18400 kč, mzda max. 21200 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: POŽADUJEME: zkušenosti s prací ve výrobním podniku jsou výhodou. Zkušenosti s vedením menšího týmu výhodou. Znalost práce na PC. Samostatnost, odpovědnost, spolehlivost. Manuální zručnost., NABÍZÍME: měsíční prémie, roční bonus, podniková restaurace, 5 týdnů dovolené, příspěvek na penzijní připojištění, FlexiPass, firemní akce, PRVNÍ KONTAKT: telefonicky od 8:00-16:00 hod. na čísle 800 124 400, paní Lenka Pobořilová nebo Monika Foltýnová. Pracoviště: Schott flat glass cr, s.r.o., Zašovská, č.p. 850, 757 01 Valašské Meziříčí 1. Informace: Lenka Pobořilová, +420 800 124 400,571 686 156.


Matěj Klíma.

Klíma se chce se Zubřím rozloučit titulem

Ilustrační foto.

Kam za sportem? Vyberte si

Deset lip bude připomínat výročí republiky i zvolení TGM poslancem

U příležitosti sto jedenáctého výročí zvolení TGM poslancem a stého výročí založení republiky začali děti, žáci a studenti valašskomeziříčských škol vysazovat lípy.

Těžký život rodin. Každá dvanáctá si nemůže dovolit jíst obden maso

/INTERAKTIVNÍ INFOGRAFIKA, ANKETA/ Třetina českých domácností by nezvládla zaplatit neočekávaný výdaj deset tisíc korun. Nejhůře se životem protloukají samoživitelky a samostatně žijící důchodci. Ve srovnání s ostatními státy Evropy ale chudoba Čechy nedrtí.

Raději srazit nevinného než se vzdát a gangsterka v Ústí: zhlédněte videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve středu 18. dubna 2018.

V naší porodnici jsme zažili i 18 porodů za den

/ROZHOVOR/ Nenechává nikoho chladným nebo názorově neutrálním. Pacientky ji buď zbožňují, nebo kritizují. Nic mezi tím. A není se čemu divit. Jednoznačně si stojí za svými názory a nebojí se je říci nahlas. Ať už jde o pacienty nebo lékaře. Její hlas zní i v jednáních s vedením nemocnice za lékařské odbory. Způsob řeči, bohorovný klid i tón hlasu naznačuje, že Marcela Henčlová je ženou na svém místě.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT