VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Valaši nebrečí a snaží se s životem rvát. Humor jim v tom pomáhá

Zubří /ROZHOVOR/ – „To zvládnu." Slova Jiřího Krupy zněla přesvědčivě, i když nebyl zdravotně fit a valila se na něj spousta práce, která nesnesla odklad. Proto i náš rozhovor vznikal písemně a na dálku. Pětapadesátiletý rodák ze Zubří, který je vydavatelem humoristického časopisu Vyškeřák, se mu věnoval ve chvilkách volna.

3.1.2013
SDÍLEJ:

Jiří Krupa. Ilustrační foto.Foto: DENÍK/archiv

Ještě pár hodin a budeme o rok starší. Jak blížící se změnu letopočtu prožíváte?

Jako každý rok – hekticky. Práce, kterou je třeba stihnout do Silvestra, a dalších povinností je spousta. Dost nestíhám.

A jak přivítáte Nový rok?

Tradičně prací. V poslední době už většinou nikam nechodím. Po levé ruce mám sice puštěnou televizi, ale čučím spíš na monitor počítače. Na to, aby byl nadcházející rok alespoň stejný, když už ne lepší než ten uplynulý, si připiju se svým otcem a sestrou, až se za nimi zastavím na sváteční oběd.

Dáte si nějaké novoroční předsevzetí?

To už jsem dávno vzdal. Ale tentokrát snad přece jenom – starat se víc o své zdraví. Letos jsem, bohužel, potkal víc doktorů než hostinských…

Připouštíte si přibývající léta?

Ne – alespoň se o to snažím. Říká se, že člověk je tak starý, jak se cítí… ale ranní pohled do zrcadla ho většinou krutě vyvede z omylu.

Ve vašem případě se zdá, že alespoň mysl zůstává mladá. Jinak byste asi nevydával humoristický časopis.

Humor není záležitost věku, a pomáhá ve všech životních situacích. A co se toho vydávání týká: Je to nevýdělečná dřina, ale snažím se to brát zodpovědně a vážně. Jakže to řekla liška malému princi? „Stáváš se navždy zodpovědným za to, cos k sobě připoutal…"

Kolik let už Vyškeřák a jeho magazín Oškeřáček vydáváte?

Pod mým vedením vychází osmnáct let. Zpočátku jsem vydavatelské povinnosti „papírově" převedl na kamaráda, který na to měl živnostenské oprávnění. Oficiálním vydavatelem jsem se stal v roce 1995. První číslo Oškeřáčka jsme vydali o dva roky později. Jinak ale Vyškeřák vychází už od roku 1902.

Jak jste se k této činnosti dostal?

Bývalá vydavatelka navštívila v listopadu 1992 mou první výstavu politických kreslených vtipů „Dírou v sametu", věnovanou třetímu výročí něžné revoluce. Prosincové číslo tohoto ročníku Vyškeřáka už vyšlo v mé grafické úpravě a s kupou mých kreslených vtipů. Po třech letech jsem od ní časopis odkoupil.

Dát dohromady každé číslo dá jistě mnoho práce. Kolik jich ročně vychází a s čím máte největší problém?

To si pište, že příprava dá spoustu práce. Vyškeřák vychází v polovině každého třetího měsíce – jako aprílové, dovolenkové, podzimní a silvestrovské číslo. Víc jich připravit nestačím. Z úsporných důvodů jsem musel celou „redakci" zredukovat jen na svou maličkost; mám pouze externího spolupracovníka, který časopis na počítači sází podle mého návrhu. Jeden z největších problémů mám kupodivu sám se sebou. Neumím na stroji „všemi deseti". Cokoliv jsem kdy v životě vyťukal na klávesnici, napsal jsem ukazováčkem pravé ruky. Kdyby alespoň ten den měl více hodin…!

Máte dostatek přispěvatelů, nebo musíte psát i vy?

Od začátku finanční krize před čtyřmi lety a „blbé nálady" ve společnosti, jak to výstižně nazval Václav Havel, to jde od desíti k pěti. Píšících přispěvatelů ubývá. Víte, vymyslet skutečně nový fór dá práci – a umí to jen pár lidí v republice. A ti pomalu, ale jistě humor ztrácejí nebo si odcházejí odpočinout někam na obláček. Bylo tedy nutné najít jiné zdroje, a holt občas zapojit i svou vlastní palici.

Věnujete se také kreslenému humoru?

Dřív jsem kreslil mnohem víc. Teď mi na to nezbývá moc času. Publikoval jsem v několika humoristických časopisech včetně Trnek-Brnek, také v závodních, regionálních i celostátních novinách. Spousta jich už ale zanikla nebo se přerodila v cosi jiného, podivného. To s sebou přináší doba. Takže dnes hlavně ten Vyškeřák a radostná povinnost občas někoho potěšit svým obrázkem.

Jaký humor máte nejraději? Máte nějakého oblíbeného autora?

Spíš než černému dávám přednost „suchému" anglickému humoru. Přespříliš vulgární taky moc nemusím, i když nejsem žádný suchar. Mám rád humor lidový, a hlavně laskavý a moudrý. Oblíbených autorů, domácích i zahraničních, by se našla spousta – kreslících i píšících. Rád se podívám i na filmové a seriálové komiky, to mě nabíjí. Někteří z těch nejlepších už, bohužel, nejsou mezi námi.

Který vtip vás v poslední době nejvíce rozesmál?

Jeden, který jsem slyšel po telefonu. Byl tak dobrý, že ho tady ani citovat nemůžu – i když máme Silvestra.

Tak zkuste nějaký publikovatelný.

Víte, co? Najděte si ho ve Vyškeřáku. Ten silvestrovský vyšel už před třemi týdny.

Přiznám se, že vtip obvykle zapomenu chvíli poté, co si ho poslechnu. Máte tentýž problém?

Asi jako všichni z nás, kteří nemají zrovna fenomenální paměť a musejí toho v hlavě nosit moc. Ale trpím tím, čemu se říká profesionální deformace. Vždycky se snažím mít u sebe když ne diktafon, tak alespoň tužku a papír. Člověk by měl vědět, že některé věci už se nikdy v budoucnu nebudou opakovat, a měl by na to být alespoň trochu přichystaný. Štěstí sice občas usedne i na vola, ale skutečně přeje připraveným.

Říkají o vás, že jste skvělý vypravěč. Tohle umění jste zdědil, nebo se k němu vypracoval?

Kristepane, jak jste na to přišel? Já se snažím spíš naslouchat, než vyprávět. Pravda, občas se trochu rozkecám ve svém „Slovu šéfredaktora" na druhé stránce Vyškeřáka, nebo v úvodu k povídkám. Ale že bych se postavil na pódium coby lidový vypravěč, to skutečně nehrozí. Jsou tady jiní borci, kteří v dnešní době ty vypravěče úspěšně nahrazují.

Pro Karla Čapka je humor solí země. Čím je pro vás?

Tímtéž. Národ bez humoru je mrtvý národ. Kdo se neumí zasmát a vysmát se chybám vlastním i těch druhých, zaslouží si, aby se jiní vysmívali, „vyškéřali" jemu.

Myslíte si, že Češi jsou veselý národ?

Ještě před pár lety snad bývali. Dnes už tolik důvodů k veselí nemají. Ale to platí všeobecně; podívejte se, co se děje všude ve světě.

A co Valaši? Liší se smyslem pro humor nebo postojem k životu od zbytku národa?

Určitě. Nebrečí a snaží se rvát. Valašsko je region, kde „končí obilé aj zemňáky a začíná kamení". Život tu byl vždycky těžký, tvrdý. Humor Valachům pomáhal ty životní starosti a těžkosti překonávat.

Máte nějaký recept, jak si veselou mysl uchovat uprostřed krize?

Nestrašte! V polovině toho celosvětového i celorepublikového průšvihu snad už nejsme! Držme si palce, pomáhejme si navzájem, a kruci – dělejme už konečně něco pro to, aby ta krize a blbá nálada konečně skončila! Asi to však bude chtít víc, než nějaké nevinné cinkání klíči. Co takhle další defenestrace? Při té první v roce 1419 pražští konšelé údajně dopadli na kupu odpadků, některé z nich ale rozvášněný dav ubil. To nepřeju nikomu, měkké přistání bych ale přál málokterému ze současných politiků.

Jedenadvacátého prosince měl nastat konec světa. Zahlodala ve vás alespoň malá nejistota?

Ani na chvíli. První mayský kalendář začínal rokem 3114 před naším letopočtem. Už tehdy sloužil k výpočtu dat zatmění Slunce. Od té doby jich vzniklo nepočítaně. Myslím si, že autor toho posledního si při sekání hieroglyfů do kamene řekl – „Sakra, už mě bolí ruce…" a prostě se jen na další práci vykašlal. Jestli nastane konec světa nebo přijde kolaps civilizace, nezáleží na nějakém věštci a jeho předpovědi. Záleží na nás všech – na zodpovědném chování celého lidstva k naší krásné planetě.

Na proroctví tedy nedáte. Na co věříte?

Na slušnost a solidaritu mezi lidmi, na pravdomluvnost a férové jednání. Už jste někdy půjčil nějakému kamarádovi peníze? Já ano, a dodnes je nemám zpět… a jsem i bez těch kamarádů. Ale furt jsem údajně hodný… a tím pádem holt asi blbý.

Zanedlouho snad budeme volit prezidenta. Měla by hlava státu mít smysl pro humor?

Samozřejmě! Třeba Václav Havel smysl pro humor měl. Jako jediného z těch šesti prezidentů, kteří se tady za mého života vystřídali, jsem ho měl rád, věřil mu a vážil si ho, protože dokázal svůj národ důstojně reprezentovat i ve světě a povznesl „prezidentování" na úroveň, kterou český národ zažil snad jenom za Tomáše Garrigue Masaryka. Nemusí zrovna po chodbách Hradu jezdit na koloběžce, ale měl by alespoň umět brát věci s nadhledem. Obávám se, že z té aktuální nabídky není moc koho vybírat. Takže se asi znovu přikloním k nejmenšímu zlu…

Se kterým ze současných kandidátů byste si nejraději vyprávěl vtipy?

No, za dobrý fór považuju už to, že někteří z nich na tuto funkci vůbec kandidují. Co je k tomu vede, netuším. Možná nedostatek soudnosti, touha po zviditelnění se nebo po moci, finanční důvody. Ale i tady platí, že budeme mít takového prezidenta, jakého si zasloužíme. Místo vyprávění vtipů ho raději – podle jeho chování, práce a zásluh- patřičně nakreslím.

Tak mě napadá, že by Vyškeřák mohl mít svého zpravodaje v parlamentu. O veselé historky a místy i černý humor by měl postaráno. Co vy na to?

Děkuji, nechci. Parlamentní jednání jsem kdysi sledoval v televizi – a už pouze to vás dokonale otráví. I tak mi platná legislativa, stejně jako každému vydavateli, ukládá povinnost zasílat do parlamentní knihovny takzvaný „povinný výtisk" každého čísla Vyškeřáka. Kde končí, netuším. Třeba mezi těmi poslanci koluje – ale zřejmě ne. To by se snad tvářili a chovali trochu jinak.

Chcete závěrem něco vzkázat našim čtenářům?

Především se jim chci omluvit za to, že rozhovor není tak veselý, jak možná očekávali. Jestli budeme mít v budoucnu důvod k veselosti a smíchu, záleží na nás všech. Já se vydáváním Vyškeřáka alespoň snažím, aby ten důvod měli. Takže, Valaši – nedajte sa! Nedejte se otrávit a do dalšího roku hleďte s optimismem a s úsměvem. Ten totiž dokáže divy, ba zázraky. Přeju vám hodně štěstí, pevné zdraví a plno úspěchů. Ať se vám daří tak, jak si sami přejete!

Jiří (Jura) „Vyškeřák" Krupa

• narodil se před pětapadesáti lety v Čeladné
• od narození žije v Zubří
• vystudoval chemickou průmyslovku v Ostravě a školu požární ochrany ve Frýdku-Místku
• pracoval v Tesle Rožnov jako směnový technolog, požární preventista a technik požární ochrany. Tento obor jej živí dodnes, „sponzoruje" z něj i svou vydavatelskou činnost
• záliby: hudba (bezmála třicet let působil jako diskžokej) a s ní spojená konstruktérská práce, humor téměř všech žánrů, sledování vzdělávacích a odborných pořadů v televizi
• životní kréda: „Dokážeš všechno na světě – když budeš opravdu chtít!" (Inspirováno citátem Johna Lennona – „Můžete udělat cokoli, ale nechtějte to po vůdcích a parkovacích automatech. Nečekejte, že Jimmy Carter nebo Ronald Reagan nebo John Lennon nebo Yoko Ono nebo Bob Dylan nebo Ježíš Kristus to udělají za vás. Musíte to udělat sami.") Též – „Každý den alespoň jeden dobrý skutek!" A taky to, co se marně snaží naučit svého syna: „Každý správný

Autor: Josef Beneš

Autor: Redakce

3.1.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Stavebnictví - Stavebnictví Stavební technik 20 000 Kč Stavební technici projektanti, konstruktéři Samostatný projektant/ka (TZB). Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 24000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: SAMOSTATNÝ PROJEKTANT/KA (technické zařízení budov), Nástup možný ihned., POŽADUJEME: vzdělání VŠ nebo SPŠ stavební, praxe min. 5 let v dané profesi, znalost projektování zdravotechniky, topení a vzduchotechniky, znalost práce na PC - AutoCAD, MS Office, řidičský průkaz sk. B. , NABÍZÍME: stravenky. Místo výkonu práce: Valašské Meziříčí, PRVNÍ KONTAKT: telefonicky v době od 7:00 do 15:30 hodin na čísle 606 678 136 (Ing. Martin Maňák) nebo e-mailem: m.manak@bpprojekt.cz, ladislav.vasek@technoprojekt.cz, ov. 15.10.. Pracoviště: Bp projekt, s. r. o., Havlíčkova, č.p. 234, 757 01 Valašské Meziříčí 1. Informace: Martin Maňák, +420 571 751 812,606 678 136. Výroba - Výroba Zámečníci strojů 18 000 Kč Zámečníci strojů Zámečníci. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: ZÁMEČNÍCI, Nástup možný ihned nebo dohodou., Požadujeme: praxi v oboru minimálně 3 roky, svářečský a paličský průkaz, První kontakt: telefonicky 602 787 383 nebo e-mailem: e-mail: polastikova@partr.cz, ov. 16.10.. Pracoviště: Partr spol. s r.o. 05, Hranická, č.p. 283, 757 01 Valašské Meziříčí 1. Informace: Robert Trnovec, +420 602 787 383. Gastronomie - Gastronomie Vedoucí provozu 20 000 Kč Vedoucí provozu v ubytování, stravování a pohostinství (kromě školních jídelen a menz) Provozní restaurace - Valašská koliba. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: PROVOZNÍ, Nástup možný ihned., Místo výkonu práce je restaurace Valašská koliba ve Valašském Meziříčí., Požadujeme: vyučení v oboru nebo praxi v provozu restaurace, , První kontakt: telefonicky na čísle 602 777 080 nebo e-milem: darcr@vm.inext.cz. Pracoviště: Foros z.s. 02, Smetanova, č.p. 807, 757 01 Valašské Meziříčí 1. Informace: Peter Tulia, +420 602 777 080. Ochrana a ostraha - Ochrana a ostraha Pracovník ostrahy 85 Kč Pracovníci ostrahy, strážní Bezpečnostní pracovník/ce (vhodné i pro OZP). Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 85 kč, mzda max. 95 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Nástup možný ihned. Místo výkonu práce: Supermarket Albert., Požadujeme: chuť pracovat. Trestní bezúhonnost., Náplní práce bude: chránit majetek klienta. Pracovat s kamerami. Procházet objekt a kontrolovat místa, kde je riziko, že se něco děje. Pracovat v obchodním řetězci s mezinárodním působením. Komunikovat s návštěvníky i se zaměstnanci., Nabízíme: víme, že začátky jsou těžké, proto hradíme kompletně uniformu a přispíváme na obuv. Pokud budete plnit práci svědomitě, chodit včas a bude Vás to bavit, rádi Vám přidáme a po čase nabídneme vyšší pozici. Pokud nejste zdejší, pomůžeme Vám najít bydlení a první tři měsíce Vám přispějeme., Možnost spolupráce na dohodu DPP, nebo pracovní poměr., První kontakt: telefonicky: 800 111 112, e-mailem: p.vyoralova@m2c.eu, ov.17.10.2018. Pracoviště: Mark2 corporation czech a.s. 05, Zdeňka Fibicha, č.p. 56, 757 01 Valašské Meziříčí 1. Informace: Petra Vyoralová, +420 800 111 112.

Opora vsetínských nohejbalistů Jan Chalupa

Skvělé! Nohejbaloví Valaši v superfinále obhájili titul!

Fotbalisté Vsetína. Ilustrační foto

Fotbalisté Vsetína nasázeli nováčkovi čtverku

Studovali Burianovy kresby

Běžnou výuku si zpestřili studenti Masarykova gymnázia ve Vsetíně. V hodině výtvarné výchovy zavítali do Galerie Stará radnice, kde se prošli Světem fantazie ve stejnojmenné výstavě obrazů Zdeňka Buriana.

Kam s odchyceným medvědem? Zooparky se o šelmu neperou

Odchyt medvěda na Valašsku zřejmě ještě nějaký čas zabere, určitě ale neuškodí přemýšlet nad tím, kam poté zvíře umístit.

Z lepenky spinner, ze starého trička nákupní taška

Co lze vyrobit z věcí, jež bychom po použití nejspíše vyhodili? Z lepenky třeba populární spinner, z plastové láhve stojánek na tužky a ze starého trička nákupní tašku.

Hráči McDonald´s Cupu se zúčastnili rozlučky Tomáše Rosického. Co jim vzkázal?

/VIDEO/ Jeden z nejlepších fotbalistů české historie letos v červnu definitivně skončil s profesionálním fotbalem. Tomáš Rosický se po boku mezinárodních hvězd typu Cesc Fábregas, Petr Čech nebo Karel Poborský rozloučil na pražské Letné ve velkém stylu. Samozřejmě u toho nemohli chybět ani ti nejlepší a nejtalentovanější fotbalisté, kteří se probojovali do minulého ročníku McDonald’s Cupu.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT