Valašská města Vsetín, Valašské Meziříčí či Rožnov i další atraktivní destinace Zlínského kraje, například Luhačovice či Velké Karlovice, se prezentovala společně v expozici Centrály cestovního ruchu východní Moravy a Destinační společnosti Valašsko.

„Vládnou cyklostezky. O ty je největší zájem,“ prozradil nejčastější požadavek návštěvníků prezentačního stánku Otakar Hošek z Turistického informačního centra Vsetín.

Tazatelé se ptali také po možnostech trávení dovolené, zajímaly je možnosti turistiky i ubytování a služby. Velký zájem byl také o 30. mezinárodní týden turistiky na Valašsku, který se uskuteční v polovině července i letošní ročník Mezinárodního folklorního festivalu Vsetínský krpec.

Pracovníci infocenter mají bohaté zkušenosti. Umějí doporučit výhodné ubytování i vhodný program ve zvoleném místě pobytu. Vždy s ohledem na to, zda se jedná o rodinnou dovolenou s dětmi, výlet seniorů, mladé páry či aktivní sportovce a také s ohledem na preferovaný typ dopravy.

Autobus MHD ve Vsetíně. Ilustrační foto
Plánované změny ve vsetínské MHD budou až na konci roku

Co se v průběhu let mění, je podle Otakara Hoška způsob, jaký lidé shromažďují požadované informace.

„Dříve byla doba ‚sběračů‘, které zajímali veškeré možné propagační materiály. Dnes se lidé na veletrhu pídí hlavně po základních informacích, další podrobnější si pak sami vyhledávají třeba prostřednictvím webových stránek nebo na sociálních sítích,“ nabízí srovnání Hošek, který už na Regiontour jezdí více než patnáct let.

Společná prezentace Valaška upoutala na první pohled ještě jednou zajímavou skutečností.

„Všichni jsme v bílých košilích, ke kterým jsme zvolili typický valašský doplněk – modrotisk. Ať už ve formě šátku do vlasů či kolem krku, nebo jako kapesníček a podobně,“ usmívá se Soňa Kollandová z Karlovského muzea ve Velkých Karlovicích.

Ve společném stánku nabízela zajímavé tipy také Tereza Bartoníčková z infocentra v Luhačovicích. Oblíbené lázeňské městečko se prezentovalo novým logem a láká zejména na opravenou kolonádu.

Ale také na řadu kulturních akcí. K těm největším patří květnové Otevírání pramenů či červnová akce Janáček a Luhačovice. Pro děti je pak připravená celoroční soutěž Hurá ven.

„Děti při ní na různých atraktivních místech sbírají razítka a luští tajenku. Z ní získají čtyřmístný kód, který je potřebný k odemčení lízátkového pokladu,“ přiblížila Tereza Bartoníčková.

Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm
Valašský skanzen hlásí rekordní návštěvnost. Východ Moravy táhne čím dál víc

Brněnský Regiontour je tradičně prvním velkým domácím veletrhem také pro pracovníky informačního centra z Rožnova pod Radhoštěm, kteří vedle propagačních materiálů souvisejících s letní turistickou sezonou na Rožnovsku přivezli do moravské metropole především celoroční kalendář akcí na letošní rok.

„Obsahuje více než sto padesát akcí a k tomu přes tři desítky výstav,“ upozorňuje destinační manažer rožnovské radnice Marek Havran.

Kromě trhacích map a celoročního kalendáře přivezli Rožnované do Brna také další dva ověřené tituly, které si turisté oblíbili.

„Jde o dvojici úspěšných materiálů Den v Rožnově a Dovolená na Rožnovsku,“ doplňuje Jana Vlčková z rožnovského Turistického informačního centra.

Velký zájem byl tradičně také o programy Valašského muzea v přírodě, které mělo ovšem stejně jako loni vlastní prezentaci pod hlavičkou Národního muzea v přírodě v expozici Ministerstva kultury ČR. Vedle rožnovského skanzenu tady zájemci nalezli informace také o Hanáckém muzeu v přírodě, Muzeu v přírodě Vysočina a Muzeu v přírodě Zubrnice.

„Zájemcům jsme představili téměř sedmdesát pořadů, které se v našich muzeích letos uskuteční a také informace a propagační materiály související s turistickou sezonou," řekl mluvčí Národního muzea v přírodě Tomáš Gross, který kromě nových propagačních materiálů, komiksu a pexesa přivezl za muzeum do Brna také ochutnávku tradičního regionálních pochutin, například valašského vdolku.

Ilustrační foto.
Noclehárny jsou plné, i když zima není tak krutá