Zemský stín překryje téměř celý úplňkový Měsíc, ten však z oblohy nezmizí. V jednotlivých fázích zatmění se jeho barva bude měnit od světle oranžové až po cihlově hnědou.

Další šance až 21. ledna

Zatmění Měsíce lze pozorovat již za soumraku. Částečně ponořený Měsíc v zemském stínu vyjde nad obzor v půl deváté večer a úplná fáze nastane o hodinu později a bude dvě hodiny. „Z naší hvězdárny bude maximální fáze zatmění pozorovatelná v deset hodin a dvaadvacet minut,“ řekl Pavel Svozil ze vsetínské hvězdárny. Měsíc bude po úplné fázi vystupovat ze zemského stínu další hodinu.

Jedná se o výjimečný jev, protože je nejdelší v tomto století. Na vzácnou podívanou se chystají i na Valašsku. „Vsetínská hvězdárna bude všem zájemcům otevřena od devíti. Máme připravené dalekohledy uvnitř kopule i před hvězdárnou, aby se mohlo dívat co nejvíce lidí,“ řekl Svozil. Také z hvězdárny Valašské Meziříčí mohou zájemci pozorovat zatmění.

Spousty zájemců lákalo sledování zatmění na hradě Lukov. V areálu budou čtyři stanoviště s astronomickými dalekohledy, které mohou návštěvníci využít. „O akci byl velký zájem a prostory hradu budou zcela plné,“ řekl správce hradu Jiří Holík. Někteří nadšenci se na úkaz vyrazí dívat na okolní kopce. „Hlavní je vybrat dobré místo, odkud půjde vidět na jihovýchod. Zatmění půjde vidět i bez dalekohledů, ale s nimi je to lepší a na pozorování budu mít nachystané čtyři,“ prozradil Jan Babovec ze Vsetína.

Na nebi bude v noci řada dalších zajímavých úkazů. „Pár hodin před zatměním se Měsíc na své dráze dostane do odzemí (nejdále od Země pozn. red.), a bude tak na nebi menší než obvykle,“ popisuje jev Svozil. Poblíž Měsíce lze v noci spatřit také neobvykle jasný Mars, který bude velmi blízko Zemi.

Autorka: Anna Vaculíková