Ve skutečnosti je aktuálně ve Zlínském kraji 67 224 lidí, kteří se léčí s obezitou. Podle odborníků se s nadbytečnou váhou potýká asi padesát procent mužů a padesát procent žen. Ještě před deseti lety to bylo osmdesát na dvacet.

Prakticky všichni pacienti se při návštěvě odborníka zajímají, jak závažná je jejich nadváha či obezita. Často jde totiž ruku v ruce s cukrovkou, vysokým cholesterolem a dalšími nemocemi. Zhruba dvacet procent pacientů potřebuje hlavně změnit nutriční návyky.

Podle nutriční terapeutky Ivany Leškové může za nadbytečná kila především špatný životní styl. „Příliš mnoho potravin, špatné stravovací návyky, sedavý způsob života, obecně málo pohybu a velký stres,“ shrnuje hlavní příčiny Lešková.


Počet lidí s nadváhou má vzrůstající tendenci.

„Bohužel se objevuje často i u dětí. Sedí u počítačů a televize, cpou se jídlem s vysokým obsahem cukru, jedí málo ovoce a zeleniny. Strava a pohyb, to je alfa omega celého problému,“ doplnila Ivana Lešková s tím, že problém se týká všech, ne jen dětí. Jediná šance na zlepšení je v trvalé změně životního stylu.

To potvrzuje i sedmatřicetiletá Petra z Valašského Meziříčí, která před sedmi lety podstoupila operaci žaludku.
„Bylo to bolestivé, ale za půl roku jsem zhubla sedmdesát kilo. Jenže tím to nekončí. Jakmile najedete zpátky na špatnou životosprávu, jste tam, kde jste byli,“ upozornila Petra.

Sama se na svou původní váhu nevrátila právě díky tomu, že správnou životosprávu dodržuje. „Snažím se jíst co dvě hodiny a jen po malých porcích,“ dodala.

Češi patří v Evropě k nejtlustším národům

Podle zdravotníků patří Češi mezi jeden z nejtlustších národů v Evropě. Do zdravotnických zařízení také stále častěji putují morbidně obézní pacienti s hmotností vyšší než 150 kilogramů.

Na Valašsku takovým dokážou pomoci například v Nemocnici Valašské Meziříčí, která patří do skupiny AGEL.

„Extrémní rozměry i hmotnost u morbidně obézních pacientů vyžadují mnohdy speciální vybavení a téměř vždy speciální zacházení. U nás jsme na to připravení. Nabízíme operační zákroky, zejména ty bariatricko-metabolické, i potřebné ošetření v případě jiných obtíží,“ uvedl před nedávnem Jaroslav Bednář, lékař bariatrické poradny Nemocnice Valašské Meziříčí.

Každý rok přivítají zdravotníci v Meziříčí stovky morbidně obézních pacientů. Na operaci míří ročně kolem padesáti z nich. Pro potřebu těchto zákroků nemocnice zakoupila speciální stůl s nosností 400 kg, vlastní CT lůžko s nosností 180 kilogramů a na oddělení následné péče disponuje lůžky s nosností 170 kilogramů.