„Máme tu čest oznámit, že byl Valachy man díky dlouhodobě kvalitní organizaci zařazen mezi top triatlonové akce u nás. Letos poprvé bude mít status Mistrovství České republiky v terénním triatlonu, což si vyžádalo i změnu termínu a místa konání,“ potvrdil hlavní organizátor Valachy tour Bohuslav Komín.

Valachy tour nabídne také letos celkem čtyři závody v různých sportovních disciplínách. Úvodní akcí bude v sobotu 4. února závod na běžkách Noční stopa Valachy u hotelu Galik v Resortu Valachy ve Velkých Karlovicích.

„Závod je oblíbený pro svou mimořádnou atmosféru, kterou umocňuje jeho konání za tmy. Sportovci startují intervalově a s čelovkami. Před setměním opět proběhnou i závody dětí, připraveno bude testování běžek i skialpů se skialpovým závodem na blízkém svahu Razula,“ přiblížil Komín.

Organizátoři mají také alternativu pro případ, že by závodu nepřála příroda.

„V případě, že by nebylo dost přírodního sněhu, bude se místo běžek závodit v běhu. Rozhodneme se v co nejrozumnějším termínu, aby se účastníci zvládli na akci připravit. Zároveň tak, aby se akce dala zvládnout organizačně,“ dodal Bohuslav Komín.

Druhý díl sportovního seriálu bude následovat v termínu 24. a 25. června a bude už v úvodu zmíněný triatlon Valachy Man. Jako součást Evropského poháru XTERRA a akce Mistrovství ČR v terénním triatlonu přinese nové výzvy pořadatelům i účastníkům.

„Zůstane vše, na co jsou účastníci zvyklí. Tedy dětské závody, krátký a dlouhý Valachy man i závod štafet,“ ujistil Komín.

Navíc se ale přidá závod Evropského poháru XTERRA Valachy Original, na jehož trati 1 500 metrů plavání, 30 kilometrů na horském kole a 10 kilometrů trailového běhu se utkají profesionálové z celé Evropy i široká veřejnost.

„Řada pravidelných účastníků Valachy mana jistě uvítá tuto náročnější výzvu,“ je přesvědčený Bohuslav Komín.

Třetí závod Bike Valachy Bílá se uskuteční 9. a 10. září ve Ski areálu Bílá. Oproti minulým ročníkům se přesouvá z června na září po dohodě s ochránci přírody. Hlavní závod a závod dětí se pojedou v sobotu 9. září, neděle 10. září je koncipována jako Den s Moravskoslezským krajem s bikovým doprovodným programem a možností využití místních singl trailů.

Sezonu tradičně ukončí v sobotu 21. října běžecký závod Běhej Valachy. V tento den budou vyhlášení i absolutní vítězové seriálu.

I letos mohou zájemci využít k přípravě sportovní kempy v Resortu Valachy. Chystá se mj. Škola běžeckého lyžování a Běžkařský kemp s mistrem světa Martinem Koukalem, Triatlonový kemp s Petrem Vabrouškem nebo Běžecká škola Miloše Škorpila, vše se zázemím v karlovickém Spa hotelu Lanterna. 

Kalendář DATART Valachy tour 2023

· 4. 2. Noční stopa Valachy (Velké Karlovice)

· 24. – 25. 6. Valachy man (Bystřička)

· 9. 9. Bike Valachy Bílá (Bílá)

· 21. 10. Běhej Valachy (Velké Karlovice)