Jarní variantu tradičního běžeckého klání provázelo slunečné počasí. Na všech tratích, tedy pěti- i desetikilometrové i v dětských mini bězích padl rekord, co se počtu účastníků týká. Podle organizátorů byly velmi kvalitní také dosažené časy.

Nejdelší desetikilometrovou trasu ovládl Václav Bitala z Rožnova pod Radhoštěm, který ji zdolal v čase 33 minut a 54 vteřin. Na pětikilometrové zvítězil Pavel Holec z Huslenek s časem 17:55. Na trasu stejné délky se v sobotu vydal i pětapadesátiletý Stanislav Juránek, který do Vsetína dorazil z Brna. „Běhávám pravidelně, zúčastnil jsem se i minulých ročníků,“ prozradil na sebe Juránek a se smíchem dodal: „Doufám, že se poběží jen po rovině kolem Bečvy. Každá odbočka do strany znamená na Valašsku běh do kopce.“

Děti, kterých se na startu sešlo dvaadevadesát a které díky sponzorům měly startovné zdarma, si také přišly na své. Pořadatelé totiž pro letošek vyhlašovali každý ročník narození zvlášť. „Díky všem sponzorům a partnerům jsme zajistili i dostatek cen a drobností tak, aby si hlavně děti mohly odnést ze závodu kromě zážitku i nějakou drobnost,“ vysvětlil za pořadatele Jiří Vrána.

Další Valachiarun se uskuteční první říjnovou sobotu a kromě mini běhů a desetikilometrové trati přinese také oblíbenou štafetu na čtyři krát dva a půl kilometru a náročný horský běh, při němž závodníci oběhnou hřeben kolem Vsetína a na téměř osmnácti kilometrech nastoupají bezmála tisíc metrů.