Stejně jako každý rok se odehrávala v areálu sokolovny ve Vsetíně a znamenala definitivní tečku za letošním desátým ročníkem Valašského záření.

„Po těžkém a vyrovnaném boji se vítězství nakonec dočkalo družstvo s názvem Sokol – Vsetín, které prokázalo největší rychlost, obratnost, týmový duch i chuť k jídlu,“ informovala mluvčí vsetínské radnice Eva Stejskalová.

Soupeři vítězným sokolům byli družstva Vsetínští barani a tým Alceda.

„Úkolem účastníků bylo nejprve co nejrychleji uřezat špalek pilou hrbaňů. Poté soutěžící házeli trnkú z trávnice do proutěného koša, museli zvládnout hokejový slalom s šišatým míčkem, házeli vodní trnkú neboli balónkem naplněným vodou do dálky a nakonec jedli na čas čtyřicet koláčků,“ přiblížil pětici recesistických disciplín Petr Chytil ze Spolku pro zachování valašských tradic, který akci každoročně organizuje.

Sokol – Vsetín si rozhodující bodový náskok zajistil hned zpočátku klání a vedení kontroloval až do konce. „To i přesto, že v závěrečných dvou disciplínách triumfovalo Alcedo,“ zdůraznila Eva Stejskalová.

O předání medailí vítězným Sokolům a také ostatním dvěma týmům se postarali vicepremiér Jiří Čunek a starostka Vsetína Květoslava Othová. O hudební doprovod v průběhu Valachiády se starala vsetínská kapela Dareband