VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vala: Požaduji finanční spoluúčast města

Kauza stavby obchodního centra, na které závisí i budoucí vzhled nádraží a prostranství před ním se znovu otevřela.

21.6.2017
SDÍLEJ:

Plánovaná podoba obchodní galerie ve Vsetíně, jejíž investorem je firma Valatrans.Foto: Vizualizace Valatrans

Firma Valatrans, která je investorem centra, požaduje pro jeho stavbu podporu většiny zastupitelů a také finanční spoluúčast města Vsetín na výstavbě.

Předseda představenstva společnosti Valatrans Jaroslav Vala poslal minulý týden starostovi Vsetína Jiřímu Růžičkovi dopis, ve kterém vyčíslil ztrátu třináct milionů korun způsobenou časovým posunutím výstavby centra.

„Předtím, než se naše společnost rozhodne pokračovat ve stavbě obchodního centra, požadujeme, aby bylo vyjasněno, jakým způsobem budou uhrazeny škody, které vznikly v důsledku neustálého odkládání výstavby, zapříčiněného požadavky města Vsetín na posunutí obchodní galerie z důvodu zarovnání uličních čar a odvoláním Vsetínského fóra, z.s. proti územnímu rozhodnutí,“ uvádí v dopise Jaroslav Vala.

Vyčíslil i další ztráty, které firmě vznikly kvůli posílení kurzu koruny k euru, zvýšení úrokových sazeb, či zdražením služeb ve stavebnictví.
„Pokud by se naše společnost měla rozhodnout pro pokračování ve výstavbě obchodního centra, muselo by se město Vsetín podílet na výše uvedených ztrátách. Jsme však připraveni jednat o jakékoli variantě, která by vedla k finanční spoluúčasti města,“ požaduje v dopise Vala.

Starosta: město nic platit nemůže

Starosta Jiří Růžička chápe dopis jako dokument, ve kterém Valatrans vyčíslila vzniklou škodu. Nemyslí si ale, že by mělo město něco platit. „To není ani technicky možné. Podle mého neexistuje žádný právní titul, o který bychom se mohli při platbě opřít. My se nemůžeme podílet na něčí finanční ztrátě,“ zdůraznil Růžička.

Zároveň řekl, že gró dopisu, kterým byla výzva k zastupitelům, aby vyjádřili podporu stavbě obchodního centra, město splnilo. S bodem, ve kterém zastupitelstvo prohlašuje, že má zájem na rozvoji přednádražního prostoru vymezeného ul. Nádražní, Smetanova a Žerotínova souhlasilo na pondělním zasedání osmnáct zastupitelů. Zástupci Koalice pro otevřený Vsetín (KOV) se zdrželi.

„Pan Vala chtěl mít jistotu, že většina zastupitelů vyjádří podporu. To se stalo. Teď budou následovat další jednání. Celá stavba přednádraží je záležitost více hráčů. Kromě Města Vsetín a Valatransu i Zlínského kraje, Správy železniční a dopravní cesty a dalších subjektů. Věřím, že se dohodneme,“ připomněl Růžička.

Na otázku, zda město Vsetín zvažuje žalobu na Vsetínské fórum kvůli jeho předešlému odvolání proti stavbě a tím vzniklým komplikacím a průtahům, odpověděl neurčitě. „Nepřemýšlel jsem tak daleko. V současné době vidím jako prioritu jednat s aktéry, kteří mají co dělat s celou stavbou,“ řekl starosta Růžička.

Berg: vyčíslená ztráta je nesmyslná

Odvolání Vsetínského fóra, jehož členy jsou i členové Koalice pro otevřený Vsetín, krajský úřad zamítl. Zástupce KOV Michal Berg přesto nepřipouští zodpovědnost za pozdržení stavby obchodního centra. „Žádnou vinu ani zodpovědnost necítíme. Velkou částí námitek, které jsme podali v odvolání, se dle našeho názoru krajský úřad odmítl zabývat,“ prohlásil Berg. Na sociální síti KOV zveřejnila, že pokud bude i přesto zahájena stavba bez zohlednění jejich námitek, zváží správní žalobu. Částka třináct milionů korun, kterou společnost Valatrans vyčíslila jako ušlý zisk, se jeví Michalovi Bergovi jako nesmyslná. Lídr KOV je přesvědčený, že by město nemělo přispívat na podnikatelská rizika soukromých firem.

„Doufám, že zastupitelé budou natolik soudní, že nebudou přispívat panu Valovi na jeho soukromý projekt,“ uvedl Michal Berg. Vedení města má podle jeho slov povinnost péče řádného hospodáře. „Platit kompenzace za kurzová rizika a další ztráty soukromníkovi, by bylo v rozporu s tímto principem,“ zdůraznil Berg. Podle něj už se nyní město na projektu podílí nejméně šedesáti miliony korun a cokoli dalšího by platit nemělo.

Autor: Martin Mrlina

21.6.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Výroba - Výroba Obsluha strojů 17 000 Kč

Obsluha strojů na výrobu a zpracování výrobků z plastu Obsluha vstřikovacího lisu *. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč. Volných pracovních míst: 15. Poznámka: OBSLUHA VSTŘIKOVACÍHO LISU *, Možnost prodloužení doby určité, Požadujeme: zodpovědnost, samostatnost, manuální zručnost, Nabízíme: stravenky, příspěvek na dovolenou, příspěvek na masáže, První kontakt: telefonicky v pracovní dny v době 7 - 15 hod. na čísle: 732 763 377 nebo e-mailem na: info@vsplastik.cz. Pracoviště: Vs plastik, s.r.o., Jasenice, č.p. 2192, 755 01 Vsetín 1. Informace: Marie Tomečková, +420 732 763 377.

Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 1 Kč

Řídící pracovníci v oblasti vzdělávání Ředitel/ředitelka mateřské školy. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 1 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Rada města Valašské Meziříčí vyhlašuje KONKURSY NA PRACOVNÍ MÍSTA ŘEDITELE/ŘEDITELKY TĚCHTO PŘÍSPĚVKOVÝCH ORGANIZACÍ:, , 1. Mateřská škola Valašské Meziříčí, Seifertova 160, okres Vsetín, příspěvková organizace, IČO: 47863781, 2. Mateřská škola Valašské Meziříčí, Křižná 768, okres Vsetín, příspěvková organizace, IČO: 47863773, 3. Mateřská škola Valašské Meziříčí, Hrachovec 210, okres Vsetín, příspěvková organizace, IČO: 70920702, , POŽADAVKY: splněny předpoklady pro výkon funkce ředitele/ředitelky a odborná kvalifikace pro daný druh/typ školy/školského zařízení v souladu se zákonem č. 563/2004 Sb., o pedagogických pracovnících a o změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů, znalost problematiky organizace, řízení a financování ve školství a příslušných předpisů., Platové zařazení dle nařízení vlády č. 341/2017 Sb., o platových poměrech zaměstnanců ve veřejných službách a správě, , NÁLEŽITOSTI PŘIHLÁŠKY: přihláška ke konkursnímu řízení (uveďte kontaktní adresu, telefon, e-mail), úředně ověřené kopie dokladů o požadované odborné kvalifikaci (vysvědčení o maturitní zkoušce nebo diplom včetně vysvědčení o státní závěrečné zkoušce), doklad o celém průběhu zaměstnání a délce praxe potvrzený posledním zaměstnavatelem, podrobný životopis, koncepci dalšího rozvoje organizace (max. rozsah 5 stran formátu A4), originál nebo úředně ověřenou kopii výpisu z Rejstříku trestů (ne starší 3 měsíců), popř. doklad o jeho vyžádání, originál lékařského potvrzení o zdravotní způsobilosti k výkonu pracovního místa ředitele/ředitelky (ne starší 2 měsíců)., Předpokládaný nástup na pracovní místo ředitele/ředitelky: od 1. srpna 2018, , Písemnou přihlášku a výše uvedené dokumenty zašlete nejpozději do 31. března 2018 na adresu: , , Městský úřad Valašské Meziříčí, Odbor školství, kultury a sportu, Ing. Stanislava Šnajdrová, Zašovská 784, 757 01 Valašské Meziříčí , Obálku označte heslem KONKURS.. Pracoviště: Město valašské meziříčí 03, Zašovská, č.p. 784, 757 01 Valašské Meziříčí 1. Informace: Stanislava Šnajdrová, .

Výroba - Pracovníci s odpady Manipulanti. Požadované 16 000 Kč

Pracovníci s odpady Manipulanti. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč, mzda max. 18000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Nástup možný ihned!, Možnost prodloužení doby určité., Požadujeme: oprávnění na VZV výhodou, Náplň práce: likvidace odpadů, odvádění výroby, pytlování a vážení odpadů, nakládka a vykládka vozových jednotek, První kontakt: telefonicky (8:30 - 14:00 h.), e-mailem nebo osobně v sídle zaměstnavatele (8:30 - 14:00 h.)., ov.14.3.18. Pracoviště: Zpv rožnov, s.r.o., Televizní, č.p. 2614, 756 61 Rožnov pod Radhoštěm 1. Informace: Lucie Ulrychová, +420 571 605 170.

Stavebnictví - Stavebnictví Stavební dělník 16 500 Kč

Dělníci v oblasti výstavby budov Pomocní dělníci při montážních pracích na balkónech a lodžiích. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: POMOCNÍ DĚLNÍCI při montážních pracích na balkónech a lodžiích, Požadujeme: ŘP sk.B, praxe není nutná, zvládat práci ve výškách, Náplň práce: pomocné práce při montážích a zasklívání balkónů a lodžií /nebát se výšek/., První kontakt: telefonicky od 8-14:30hod. 737241395 nebo osobně na pracovišti od 8-14hod., ov. 16.3.2018. Pracoviště: Jaromír juráň, 4. května, č.p. 293, 755 01 Vsetín 1. Informace: Vlčková, Juráňová, +420 737 241 395.


David Vítek.

„Psanec“ Vítek: Musel jsem vypnout telefon

Ilustrační foto.

Budoucí prvňáčky lze do škol registrovat přes internet, k zápisu ale musí

Požár na dálnici, noc hrůzy v průsmyku a zmrzlí lyžníci: zhlédněte videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pondělí 19. března 2018.

Skončilo čtyřicáté Setkání divadel, nejoblíbenější byl soubor Tom a Jeff

Uplynulý víkend patřil v Kulturním zařízení ve Valašském Meziříčí jubilejnímu 40. ročníku divadelní přehlídky Setkání divadel – Malé jevištní formy. Cenu diváků – Cenu Josefa Fabiána obhájil havířovský soubor Tom a Jeff.

Příjezd Rudé svině, pálení Morany a otevírání Odry v psím počasí: videa víkendu

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku o víkendu 17. až 18. března 2018.

Mistrovství Valašska v kouření dýmky letos velel svatý Patrik

FOTOGALERIE / Úbor a doplňky v zelené barvě byly vítány. O úspěchu ale rozhodovaly taktika a výdrž.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT