Názory lidí v Zašové se podle všeho různí. „Dokud se to nezrušilo měli lidé alespoň přehled, jaké kroky vedení obce podniká. Utajení zápisů Rady vzbuzuje pochyby o správě naší obce,“ reagoval na novou situaci Jan Bolek ze Zašové.
Ten také doufá, že situace se změní a usnesení rady obce budou zase veřejná.
Vedení Zašové však zatím nic takového neplánuje. Novým opatřením se chtějí zastupitelé bránit proti případným žalobám. „Obecní rada skutečně zrušila zveřejňování usnesení rady. K tomuto kroku dospěla po konzultaci s právníkem pod vlivem stížností občanů,“ prozradila starostka Zašové Anna Mikošková.
Některým lidem podle starostky vadilo, že jejich jména jsou zveřejňována v souvislosti s projednávanými body na zasedáních rady .
„Listina základních práv a svobod zaručuje každému ochranu osobních údajů a zároveň deklaruje právo na svobodu projevu a šíření informací,“ vysvětlila starostka.
Dále také uvedla, že záleží na soudech, aby v případě sporů zvážily, zda jednomu právu nebyla bezdůvodně dána přednost před právem druhým. „Usnesení rady je uloženo k nahlédnutí na obecním úřadě, takže v případě potřeby je možné se s ním kdykoliv seznámit,“ doplnila Mikošková.
Zašová však zdaleka není jedinou obcí, kde usnesení ze zasedání rady nezveřejňují.
„Jednání jsou totiž neveřejná. Každý občan se může vyjádřit na zasedání zastupitelstva,“ sdělil například starosta Horní Bečvy Oldřich Ondryáš.
Zákon radním totiž tuto povinnost skutečně neukládá. „Pokud by však někdo chtěl do zápisu nahlédnout. Mělo by mu to být umožněno,“ konstatoval například místostarosta Vsetína Lubomír Gajdušek.
Jiné vesnice v regionu se naopak zvěřejnění nebrání. V Dolní Bečvě lidé si vybraná usnesení mohou přečíst na webových stránkách obce a ve zpravodaji. „Chceme, aby lidé věděli, co se chystá,“ prozradila místostarostka Pavla Novosadová.
Čtěte také:
názor redaktorky Lenky Orálkové Právo na informace