Pronájem obecních pozemků, na kterých fotovoltaickou elektrárnu pracovníci firmy vybudují, přinese Zašové peníze.

Přesnou sumu, kterou Zašová za pronájem pozemků dostane, ale odmítla starostka Zašové Anna Mikošková prozradit. „Pozemek má něco přes dvacet hektarů. Cenu za jeho pronájem vám ale v tuto chvíli neřeknu,“ vyjádřila se ke stavbě elektrárny Mikošková.

Projektový manažer firmy Ren power, která je zároveň investorem výstavby, František Švec se domnívá, že solární energie je pro Zašovou přínosem.

„Významně posílí obecní rozpočet. Stavbu plánujeme zahájit ve třetím čtvrtletí,“ prozradil Švec.

Další výhody vidí manažer v úspoře fosilních paliv, které by se jinak musely spálit při výrobě elektřiny v konvenčních zdrojích.

„Emise se tak zmenší,“ doplnil Švec, který se rovněž domnívá, že výstavba vyřeší v zóně problém s odtokem dešťové vody z polí.

Mnohem skeptičtější ke stavbě solární elektrárny jsou někteří ochránci přírody.

„Chápu, že to obci přinese peníze. Na druhou stranu se výrazně změní ráz krajiny,“ komentoval výstavbu Jan Pavelka z oddělení Ochrany přírody a krajiny z krajského úřadu ve Zlíně.

Pavelka zároveň upozornil na skutečnost, že se v okolí vyskytuje chráněný Chřástal polní a cesty, kudy prochází zvěř.

Využití průmyslové zóny, která doposud stála ladem, lidé ze Zašové vítají. „Jako občan jsem samozřejmě rád, že v rozpočtu obce přibudou peníze,“ prozradil například Vladimír Štěpán.

Někteří lidé ze Zašové se také chystají přijít na informativní schůzku, která se koná na tamějším obecním úřadě 11. srpna.

Výstavba solární elektrárny takového rozsahu je na Valašsku spíše výjimkou. Lidé většinou upřednostňují solární panely umístěné na střechách.

Energii ze slunečních panelů využívají například v průmyslové zóně Bobrky u Vsetína nebo ve vsetínské základní škole v Rokytnici.

O výstavbě fotovoltaické elektrárny se uvažovalo také v průmyslové zóně Lešná ve Valašském Meziříčí.

„Firma, která má pozemek do konce roku v pronájmu, nám zatím nedala žádné zprávy,“ komentoval aktuální situaci starosta Valašského Meziříčí Jiří Částečka.