V rožnovském skanzenu vystoupí sedmnáct folklorních souborů a skupin z České republiky, které se věnují slovenským lidovým písním, tancům a zvykům a také špičkové soubory a sólisté ze Slovenska.

„Chybět nebudou slovenské krajanské folklorní soubory a lidové hudby z Maďarska, Rumunska a Srbska. Soubory jiných národnostních menšin žijících v ČR budou letos zastupovat Rusíni a Bulhaři,“ pozval Jindřich Ondruš, ředitel muzea.

Výstavu traktorů, motocyklů a čtyřkolek v Bohuslavicích nad Vláří
V Bohuslavicích nad Vláří se sejdou příznivci traktorů, motocyklů a čtyřkolek

Po odpolední živé pozvánce na Masarykově náměstí festival v pátek večer zahájí Muzika Milana Rendoša z Košic autorským programem nazvaným A ti, hudak, šumňe hraj.

V sobotu návštěvníky čeká program dětských folklorních souborů Zahrajme sa…, program krajanských slovenských souborů a zástupců minorit Aký kraj, taký mrav a tradiční pořad Od Tatier k Šumave, v němž se představí soubory z České republiky, které uchovávají a prezentují lidové tance, písně a melodie svých předků – Slováků. Sobotní večerní pořad nazvaný Harmoňija hrále je celovečerním program zaměřený na region Abov a Zemplín.

V programové nabídce je i letos Detský dvor, kde se děti mohou něčemu přiučit v dětských dílničkách, zajezdit si na dřevěných koloběžkách nebo chodit na chůdách. Současně pro ně bude připravena i malá školička tance.

Stloukání másla i tanec

Návštěvníci muzea se o víkendu mohou těšit také na řadu zábavných a soutěžních pořadů.

Například 20. mezinárodní Mistrovství Valašského království ve stloukání másla, spojené se soutěží jmenovců slavného zbojníka – Jánošíků z Čech, Moravy, Slovenska i ze světa. Dále bude připravená Malá škola hry na pastýřské hudební nástroje – na fujaru a píšťalky bude vyučovat známý výrobce, muzikant a pedagog Drahoš Daloš z Lehoty pri Nitre, anebo Malá škola abovských tanců pod vedením tanečních pedagogů Martina a Kataríny Topoľovských z Košic.

V neděli zaujme program pro muzikantské labužníky nazvaný Naladenô? a všichni účinkující, hosté i diváci se s jubilejním XXIII. ročníkem MFSF Jánošíkov dukát rozloučí na galakoncertu Z rodného kraja.

Lidový jarmark

Na jarmarku lidových řemesel, který je neoddělitelnou součástí festivalu, budou moci zájemci pozorovat mistry lidového řemesla přímo při práci a třeba si i některou z činností sami vyzkoušet.

Součástí festivalu je také výstava fotografů Igora Čombora, Ivana Kenéze a Ľubomíra Schmida s názvem Slovensko čarovné. Vernisáž se uskuteční ve výstavním sále Sušáku v pátek 5. srpna v 19 hodin. Výstava potrvá do konce srpna.

„Jánošíkov dukát patří dnes mezi významné festivaly nejenom ve Zlínském kraji, ale i v celé republice. Přijměte už třiadvacáté pozvání do nádherného prostředí Valašského muzea v přírodě v Rožnově na jedinečný svátek slovenského folkloru,“ zve ředitel festivalu Vlastimil Fabišik.

Festival pořádají Jánošíkov dukát z.s., Obec Slovákov v Českej republike, Folklorní spolek Púčik z Brna, Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm, Svetové združenie Slovákov v zahraničí a město Rožnov pod Radhoštěm. Základní vstupné na akci činí 150 Kč, snížené 120 Kč, dětské 70 Kč a rodinné 300 Kč.