Rozdíl v platbě činí 108 korun za celý rok, což je 9 korun měsíčně. Město přistoupilo ke zvýšení poplatku i proto, že náklady města na odpady jsou každoročně ve ztrátě zhruba pěti milionů. Celkové výdaje na odpadové hospodářství v Rožnově v roce 2022 dosáhly výše téměř 20 milionů korun, přičemž příjmy se pohybovaly v částce 14,5 milionů korun.

„Důvodů navýšení poplatku za komunální odpad je více. Patří k nim hlavně obecně rostoucí náklady na zpracování odpadu a také připravovaná změna sazby DPH za tuto činnost ze snížené patnáctiprocentní na základní, která činí 21 procent. Dalším důvodem je také inflace, která byla v roce 2022 15,1 procenta,“ upřesnil místostarosta města Tomáš Gross.

Námraza potrápila řidiče. Na D1 vylétlo auto z dálnice, na Vsetín letěl vrtulník
Námraza trápila řidiče. Na D1 vylétlo auto z dálnice, do Vsetína letěl vrtulník

Pokud by podle něj měl občan pokrýt všechny náklady, které se pojí s likvidací jeho odpadu, částka by dosáhla výše 1 003 Kč.

„My jsme však navrhli částku 792 korun, s tím, že vzniklý rozdíl doplatí město z rozpočtu. V příštím roce se budeme aktivně zabývat osvětou v třídění odpadu, jelikož je to jediná cesta, jak snížit produkci komunálního odpadu a tím dále nenavyšovat finanční zátěž města a našich občanů,“ dodal Gross.

V Rožnově nejsou jediní, kteří si za odpad připlatí

Od ledna si také připlatí za odpad obyvatelé Vsetína, a to 120 korun. Proti letošním 600 korunám vydají 720 korun. Přinese se to do městské kasy tři miliony korun navíc.

Otrokovice i Valašské Meziříčí zvyšují poplatek po 18 letech. V Otrokovicích lidé místo současných 480 korun zaplatí od příštího roku 720 korun, Meziříčané zaplatí 600 korun místo dosavadních 490 korun. 

Hlouběji do kapsy sáhnou od nového roku také obyvatelé Uherského Hradiště, a to o rovných 500 korun, kdy se výše poplatku zvedne na 1000 korun. V Kroměříži zaplatí od roku 2024 za odpad 840 korun.