Budova s garážemi pro tři sanitní vozy a moderním zázemím pro záchranáře bude stát téměř sedmnáct milionů korun. Stavba má být hotová nejpozději do konce května 2015, aby mohla ještě v závěru prvního pololetí příštího roku začít sloužit.

Nový objekt vyroste v sousedství rožnovské Střední zemědělské a přírodovědné školy u hlavní silnice I/35. Nahradí nynější nevyhovující prostory v budově městské polikliniky.

„Získáme tři nová výjezdová stání pro záchranky v temperovaném stavu. To se pozitivně projeví v menším opotřebení sanitek a ve větším komfortu vůči našim pacientům," uvedl ředitel Zdravotnické záchranné služby Zlínského kraje Josef Valenta.

Nová základna také nabídne dostatečné prostory pro umístění zdravotnických prostředků i zdravotnických přístrojů a zařízení. „Budeme mít rovněž prostor pro speciální odpad a v neposlední řadě důstojnější zázemí pro posádky záchranky," doplnil Josef Valenta.

Podle něj se stavba rožnovské stanice zařadí do kategorie nákladnějších. „Důvod je prostý. Nezapomněli jsme totiž ani na lékařskou pohotovostní službu, kterou chceme lidem v mikroregionu Rožnovska i nadále poskytovat," vysvětlil ředitel krajské záchranky.

Doplnil, že na úhradě celkových nákladů ve výši téměř 17 milionů korun se z pětatřiceti procent podílí Zlínský kraj. Zbývajících jedenáct milionů korun uhradí Evropská unie prostřednictvím Regionálního operačního programu.

Starostka Rožnova Markéta Blinková připomněla, že ZZS Zlínského kraje požádala radnici o spolupráci nejméně už před pěti lety. Nicméně nalézt vhodnou budovu nebo pozemek nebylo jednoduché. Nakonec se jako nejlepší ukázalo místo v těsném sousedství hlavní silnice I/35 vedle střední zemědělské školy.

„Rožnov i okolní obce se nacházejí v nádherné krajině, která je ale místy těžko dostupná. Vybudování nové výjezdové základny může zachránit mnoho životů, protože mimo jiné zkrátí dojezdové časy k pacientům," řekla Markéta Blinková.

Výjezdová základna v Rožnově není jedinou, jejíž výstavbu si záchranáři v kraji naplánovali. Ředitel ZZS Zlínského kraje Josef Valenta připomněl, že prakticky ve stejném okamžiku začíná výstavba jiné základny v Morkovicích-Slížanech. Podle schváleného plánu se pak v příštím roce začnou stavět základny také v Buchlovicích a Suché Lozi a v roce 2016 také na Slušovicku.

„Tím pádem se dostane krajská zdravotnická záchranná služba do stavu, který si dovolím nazvat učebnicovým příkladem ideálního rozmístění výjezdových základen. Z toho vyplyne nejen kvalita poskytované péče, ale zejména její dosažitelnost," zdůraznil Josef Valenta.