Autoři Lenka a Daniel Drápalovi v ní malým i velkým čtenářům předkládají pohádky a pověrečné povídky zaznamenané sběrateli na moravsko-slovenském pomezí. Texty doplnila ilustracemi rožnovská výtvarnice Ludmila Vašková.

Kniha Černé hodinky je rozdělena do šestnácti kapitol. „Slibka, kúzlíř, věštice, drak, čarodějnice a celá řada dalších bytostí ožívaly ve vyprávění našich prastařenek a prastaříčků ve chvílích, kdy podzimní a zimní večery naplňovalo besedování ve vytopené jizbě. Nastával čas černých hodinek,“ nastínil okamžiky, které má nová kniha přiblížit, Daniel Drápala.

V takových chvílích pouze svíčka či obyčejná dřevěná tříska zvaná světidlo ozařovala prostým plamínkem místnost, do níž se sešli domácí i sousedé. Besedovalo se, drhlo se peří či předlo. Co však nikdy nechybělo, byly kouzelné příběhy.

„Některé strašidelné až děsuplné, to když se vyprávělo o morách či světlonozích, jiné byly naopak úsměvné. Vysmívaly se lidské hlouposti, nabubřelosti či pýše,“ zdůraznil Drápala.

Nechybělo ani vyprávění poučné, nabádající k zamyšlení. „Na mnohé příběhy i jejich postavy se už neprávem pozapomnělo. Doma už nemáme vytopenou pec, černých hodinek je také pomálu, ale to nic nebrání tomu, aby kouzelná vyprávění i dnes znovu ožívala,“ je přesvědčen jeden z autorů knihy.

Každá kapitola publikace začíná charakteristikou vybrané kouzelné bytosti. Na úvod pak navazuje ukázka jedné až tří pohádek či povídek, v nichž se daná postava vyskytuje.

„Autoři do knihy zahrnuli příběhy zaznamenané na moravské straně zemské hranice i ty, které si lidé v minulosti vyprávěli například ve známé drotárské vesnici Kolárovice na Slovensku,“ doplnil mluvčí rožnovské radnice Tomáš Gross.