Princip Férové snídaně je podle organizátorů velmi jednoduchý: stačí vzít si deku, fairtradové a lokální potraviny a užít si společně strávené sobotní dopoledne v parku.

Férová snídaně je největší akce na podporu pěstitelů při odpovědné produkci potravin, ale i jiných výrobků. Rožnov se v sobotu přidá k více než stovce míst, kde se ve stejný čas sejdou tisíce lidí, aby vyjádřily svůj zájem o pěstitele v zemích Afriky, Asie a Latinské Ameriky.

„Ti za svoje kakao, kávu nebo banány dostávají velmi málo zaplaceno a často navíc pracují v nedůstojných nebo dokonce nebezpečných podmínkách,“ upozornila Hana Ondruchová z rožnovské radnice.

Pro letošní třináctý ročník Férová snídaně v Rožnově zvolili prostranství u hudebního altánku jako ideální místo pro společný sobotní dopolední piknik. Účastníci si přinesou fairtradové a lokální potraviny a společně posnídají v parku.

„Přinést mohou například fairtradový čaj, kávu či džus, domácí koláč nebo bábovku s fairtradovým kakaem a cukrem či fairtradové banány. To vše lze doplnit lokálními produkty, jako jsou vajíčka, mléko, sýry či zelenina od místního farmáře či farmářky,“ vyjmenovala mluvčí rožnovské radnice Petra Graclíková.