Hnutí ANO letos ve volbách posílilo. Zisk 28 procent hlasů mu vynesl 7 z 21 křesel v zastupitelstvu: o tři více než ve volbách minulých. „Zvažujeme koalici, jaká byla doposud. Druhá varianta je stávající koalice doplněná o jeden subjekt. Zatím jsme si řekli základní obrysy, teď se připravujeme na kolo druhé, kde chceme jít do detailů typu počet členů rady, případně konkrétní jména a další,“ zhodnotil lídr ANO v Rožnově a dosavadní starosta města Radim Holiš.

Jeho vyjednávací tým už se sešel se zástupci Nezávislých Rožnováků, Zdravého Rožnova, ODS i KDU- -ČSL. 

„Pozitivní je, že všichni s námi chtějí o koalici vyjednávat. To je pro Rožnov dobré i dál do budoucna,“ ocenil Radim Holiš.

Vzhledem k výsledku voleb se ale ostatní musí v požadavcích uskrovnit. „Do jednání jdeme s tím, že ke starostovi zvažujeme ještě místostarostu (po minulých volbách obsadilo ANO jen post starosty pozn. redakce) a většinu v radě,“ netajil Holiš. Další kolo jednání se má odehrát do čtvrtka. „Na termín netlačíme, chceme to probrat důkladně, to pak dává čistou a jasnou linii i z hlediska řízení města, chodu rady a zastupitelstva.“

Tak jak je jasný vítěz voleb v Rožnově, je podle Jana Kučery z hnutí Nezávislí Rožnováci (ve volbách 18,73 % hlasů a 4 mandáty) jasný i druhý v pořadí. „To jsme my. Na této bázi by měla vznikat koalice. S ANO jsme jednali a nevidíme tam zádrhel,“ řekl Kučera.

Jeho tým už ale jednal i s většinou ostatních stran. Diskutuje se o postech radních či místostarostů. Jasno zatím není. „Za nás bude snaha postavit to na tom, co fungovalo doposud. Ale variant je víc. Dá se složit užší koalice i ze dvou subjektů nebo naopak ze čtyř či pěti subjektů,“ připustil Kučera. Možná dohoda „poražených“ stran proti ANO podle něj není na stole vůbec. „Varianta obcházení ANO je až úplně poslední. Myslíme, že starostu má brát ANO a my určitě chceme jeden post místostarosty. Předpokládáme, že prvního,“ netajil Jan Kučera.

Pokračování dosavadní koalice si přeje i ve volbách třetí Zdravý Rožnov (12,77 %, 3 mandáty). „To i kvůli značnému programovému průniku. Nevylučujeme ale ani rozšíření koalice o další subjekt,“ řekl za Zdravý Rožnov Petr Kopecký. Čtvrtou nejsilnější stranou ve volbách byla v Rožnově KDU-ČSL (11,7 %, tři mandáty). Zda však lidovci rozšíří dosavadní model koalice, je otázka. Pro mluví podle volebního lídra KDU--ČSL Jaromíra Koryčanského jisté programové průniky lidovců a ANO, proti naopak některé podmínky, jež by zřejmě museli lidovci akceptovat. „Po jednání s ANO, kdy nám řekli, že pokud bychom s nimi byli v koalici, tak nemůžeme chodit manifestovat na náměstí proti Babišovi, jak jsme doteď někteří chodili… To mě docela rozhodilo. Zavání to totalitou. Tohle do malé politiky vůbec nepatří,“ řekl volební lídr lidovců Jaromír Koryčanský.