Tak vypadá prozatím nejčastěji skloňovaná varianta možného povolebního uspořádání v Rožnově pod Radhoštěm. Politiky, kteří dosud na radnici vládli, pravděpodobně čeká odchod do opozice. Definitivně rozhodnuto ale ještě není.

Vedoucí roli v povolebních jednáních v Rožnově převzalo vítězné hnutí ANO, které získalo ve volbách pětinu hlasů a čtyři mandáty v zastupitelstvu. Lídr hnutí Radim Holiš již o víkendu Valašskému deníku potvrdil, že chce být novým starostou města pod Radhoštěm. „Začali jsme jednat jednotlivě s každou z volebních stran. Povolební vyjednávání bude poměrně složité. Čeká nás jistě řada kompromisů," uvedl Radim Holiš.

O místa takzvaných uvolněných zastupitelů, tedy o křesla místostarosty či starosty města mají logický zájem i další strany, které ve volbách uspěly. Silnou pozici má Zdravý Rožnov. Druhé místo ve volbách vyneslo tomuto sdružení čtyři křesla v zastupitelstvu, stejně jako hnutí ANO. „S ohledem na čtyři mandáty nabízíme vyjednávání s tím, že chceme získat místo uvolněného zastupitele," potvrdila Kristýna Kosová, která vedla Zdravý Rožnov do voleb. Sdružení chce tedy nejméně post místostarosty měs­ta.

Toho může docílit právě spojením do vládnoucí koalice s ANO a případně Nezávislými Rožnováky. „Tato varianta je na stole. Jsou zde dostatečné programové průniky, abychom takovou možnost brali skutečně vážně," netajila Kristýna Kosová.

Doplnila ale, že Zdravý Rožnov ještě nejednal se všemi stranami. Klíčová je přitom programová shoda. „To abychom mohli pracovat na věcech slíbených před volbami," vysvětlila Kosová, která připustila, že při vysokém počtu kandidujících stran očekávalo sdružení Zdravý Rožnov horší volební výsledek. „Ukázalo se však, že důležitější než plakátová kampaň, byla práce, kterou jsme za čtyři roky odvedli," řekla Kristýna Kosová, která vedla Zdravý Rožnov do voleb.

Vládnoucí trojkoalici ve složení ANO, Zdravý Rožnov a Nezávislí Rožnováci si dokáže představit i poslední jmenované sdružení. Ve volbách skončilo třetí a má tři mandáty v zastupitelstvu. „S ohledem na výsledek voleb se to nabízí jako první logická varianta. Určitě by to měla být první věc v diskuzi," mínil lídr Nezávislých Rožnováků Jan Kučera. Podle jeho slov se sdružení chce podílet na správě města. „A vzhledem k volebnímu výsledku, bychom měli mít jednoho uvolněného zastupitele. Zřejmě místostarostu," řekl Jan Kučera.

Z výsledků voleb je podle něj zjevné, že lidé si změnu na radnici přejí. „My proto preferujeme, aby ke změně skutečně došlo. Neznamená to ale, že neoceňujeme kus práce, který se tady udělal," zdůraznil Jan Kučera.

Nicméně, i když se spojení ANO, Zdravého Rožnova a Nezávislých Rožnováků jeví jako logické a odpovídající vůli voličů, není to jediné možné řešení. Povolební matematika může přinést i úplně jiný výsledek, který dává naději i stávajícímu vedení města. Vítězné hnutí ANO se teoreticky může na koaliční spolupráci dohodnout také s ODS, KDU-ČSL a ČSSD, což by přineslo křehkou čtyřkoaliční většinu.

Starostka Rožnova a jednička kandidátky ODS Markéta Blinková netajila, že ji volební výsledky překvapily. Občanští demokraté obsadí v novém zastupitelstvu dvě křesla. „V žádném případě nejsem zatrpklá. My jsme získali přes deset procent hlasů. Tedy víc, než jsme očekávali. Já děkuji voličům také za velké množství preferenčních hlasů," uvedla Markéta Blinková.

Nástupci současné koalice, pokud dojde k zásadní proměně zastupitelstva, to podle jejích slov budou mít těžké. „Přeji jim, aby toho udělali minimálně tolik, co my," uvedla starostka Rožnova. Připomněla také, že koaliční vyjednávání ještě neskončila a i ODS je do nich zapojená. „Máme co nabídnout. I lídři nových stran by si měli uvědomit, že roky zkušeností není dobré pominout," vyzvala Markéta Blinková.