Naposledy nadzvedla opoziční zastupitele cedulka s textem, která se na rozhledně objevila při jejím slavnostním zprovoznění. V textu bylo návštěvníkům vysvětleno, že se počítalo s kácením stromů, ale kvůli odvolání Českého svazu ochránců přírody zastoupeného zastupitelem Františkem Šulganem na ně nedošlo. Pod oznámením byl prostý podpis Město Rožnov p. R.
První reakcí na tabulku byl otevřený dopis opozičních zastupitelů adresovaný vedení města. Osobu odpovědnou za text vyzvali k veřejné omluvě Františku Šulganovi. Na posledním zasedání totéž učinil Karel Gardaš (Zdravý Rožnov). Obrátil se přímo na místostarostu Aloise Vychodila (ODS).
„Měl byste přehodnotit své stanovisko a panu Šulganovi a občanům města se omluvit," navrhl mu Gardaš.
Text na ceduli by podle něj byl nekonfliktní, nebýt zmínky o ochráncích přírody a Františku Šulganovi. „Věta se dá pochopit ve smyslu, vážení návštěvníci, za to, že z rozhledny nevidíte, může pan Šulgan. To je špatně. Město zneužilo svého postavení a staví do špatného světla jednoho ze svých občanů," řekl Gardaš. Podotkl, že Šulgan neměl šanci se bránit a očernění jím zastoupeného občanského sdružení označil za útok na základy demokracie.
Druhý problém vidí opoziční politici v podpisu pod textem. „Jak je možné, že na ceduli je podepsáno město Rožnov. Já si nevzpomínám, že bychom na zastupitelstvu schvalovali takovouto cedulku," zlobil se Ivo Jelínek (SNK-ED).
Alois Vychodil poznamenal, že do správního řízení vedeného ke kácení stromů, může vstoupit každý občan. „František Šulgan ale není prostý občan, nýbrž zastupitel města. Také už v únoru prohlásil, že nebude dělat při stavbě rozhledny problémy," připomněl Vychodil.
Dodal, že rozhledna plní svůj účel, což lze doložit několikatisícovou návštěvností za první měsíc provozu. Mohla by jej ale plnit i lépe. „Lidé se ptají, co ti radní připitomělí dělají, že nepokáceli stromy. Proto nevidím důvod, proč bych se panu Šulganovi omlouval," uvedl Vychodil.
Připomněl, že nutnost skácení stromů vyvstala až v průběhu stavby.
„Vycházeli jsme z Jurkovičovy skicy, která nezahrnovala žádné rozměry, výpočty, žádné vnitřní členění. Rozhledna měla být vyšší o pět metrů. Kvůli statice to ale nebylo možné," vysvětlil.
Druhý místostarosta Václav Mikušek (KDU-ČSL) zastupitelům sdělil, že cedulka měla lidem vysvětlit, že město za neskácené stromy nemůže. „Pokud vás zajímá, kdo to naťukal do stroje, to jsem byl já. A myslím, že to bylo úplně v pořádku," prozradil. Měla to prý být reakce na připomínky návštěvníků rozhledny.
Lidé podle něj osočují celé město, všichni zastupitelé jsou v jejich očích hlupáci. „Že tam byl jmenovaný František Šulgan, na tom jsme se shodli proto, že v únoru řekl, že nechce dělat problémy. Poslední den odvolací lhůty proti kácení, se ale objevilo odvolání podepsané otec a syn Šulganovi," připomněl Mikušek.
„Podle toho, co jsi říkal, jste se na zasedání rady chovali jako puberťáci," reagovala na jeho prohlášení opoziční Libuše Rousová (SNK-ED).
Karel Gardaš Mikuškovi poděkoval, že přiznal autorství textu a František Šulgan to glosoval tím, že alespoň ví, komu vrátit ceduli, kterou z rozhledny odstranil.
„Text jsem si nechal jako předmět doličný. Právníci mi totiž radili, abych dal město k soudu, protože byla porušena listina základních práv a svobod, občanský zákoník a podobně," sdělil Šulgan (SZ).
Dodal, že nevystupoval jako poslanec či zastupitel, ale jako člen občanského sdružení, které bylo řádně přihlášeno do správního řízení. A které navíc stále není ukončeno. Podle Šulgana bylo na rozumnou dohodu dost času, ale vedení města vše řešilo na poslední chvíli.
„Proto se kácení nestihlo do konce vegetačního období. Nechtěli jsme dělat problémy. Jestli si ale město myslí, že děláme problémy tím, že se ozveme, když něco není v pořádku, pak už nemám slov," uzavřel Šulgan.