Prvních pět set korun do ní týž den vhodila starostka Rožnova Markéta Blinková. „Jednalo se o peníze, které poštou na adresu města poslala paní Gottwaldová z Pardubic. Věřím, že další prostředky brzy přibudou," řekla Markéta Blinková.

Doplnila, že vedení města také připravuje návrh pro zastupitele o další finanční i materiální pomoci Valašskému muzeu v přírodě, které spravuje požárem zničenou Jurkovičovu památku Libušín.

Další pokladnice, které pro sbírku vyrábí valašskobystřická firma Commodum, se v blízkých dnech objeví na Pustevnách, ve Frenštátě pod Radhoštěm, Trojanovicích, Bordovicích, Valašské Bystřici či Prostřední Bečvě. Jedna je také již nyní v budově Sušáku v rožnovském skanzenu.

Přispěvatelé mají stále možnost posílat peníze také bezhotovostně na sbírkový účet s číslem 107–6978880207/0100. Včera ráno činil jeho zůstatek téměř 835 tisíc korun. „Objevuje se i pomoc ze strany firem. Například nabídky na práce, nabídky materiálu a podobně," doplnil ředitel Valašského muzea v přírodě Jindřich Ondruš.

Několik firem se vzdalo například výtěžku z prodeje konkrétního výrobku či služby. „Částky v této výši převedeme na účet veřejné sbírky," zdůraznil Ondruš. Doplnil, že v těchto dnech jde do oběhu také pamětní medaile s Jurkovičovými motivy, jejíž koupí mohou lidé taktéž podpořit obnovu Libušína.