Její zprovoznění přispěje ke zlepšení dostupnosti neodkladné péče pro téměř 36 tisíc obyvatel spádového území mikroregionu Rožnovsko a jeho návštěvníků. Počínaje srpnem bude navíc ve stejné budově v sousedství rožnovské střední školy zemědělské a přírodovědné fungovat také víkendová pohotovost. „Hlavním důvodem stavby nové výjezdové základny byly nevyhovující podmínky ve stávajících prostorách v městské poliklinice," připomněl ředitel Zdravotnické záchranné služby (ZZS) Zlínského kraje Josef Valenta. Stanoviště přišlo na 17 milionů korun. Jedenáct milionů pokryla evropská dotace, šesti miliony přispěl ze svého rozpočtu Zlínský kraj.

Změny nastanou s otevřením nové základny také u organizace výjezdů zdravotníků. Dosud na Rožnovsku fungoval systém, kdy za pacientem vyrážela sanitka s lékařem, záchranářem a řidičem. Nově přechází zdravotníci na takzvaný randez vous systém, kdy na místo zásahu přijede nejdříve takzvaný malý vůz s řidičem a lékařem, který zahájí neodkladnou péči. „Teprve následně si pacienta převezme sanitní vůz se záchranářem. Lékař se tak ihned může vydat za dalším pacientem nebo se vrátí na výjezdovou základnu," vysvětlila vrchní sestra ZZS Zlínského kraje pro oblast Valašského Meziříčí a Rožnova Alena Grossmannová.

Nové výjezdové stanoviště vítá také starosta Rožnova Radim Holiš, který se středečního slavnostního otevření zúčastnil. Zdravotníkům popřál co možná nejméně výjezdů. Ocenil také, že město má na svém území záchranku na takové úrovni. „Rožnov tím získává hodnotu nejen pro své obyvatele, ale také jako turistická destinace. Nyní se můžeme pochlubit kvalitní a moderní výjezdovou základnou a ujistit místní i návštěvníky, že o ně bude v případě nouze dobře postaráno," řekl Radim Holiš.

Nové stanoviště krajské ZZS v Rožnově pod Radhoštěm není jediné. V nedávné době vznikly za přispění Zlínského kraje moderní základny také v Karolince, Bystřici pod Hostýnem nebo Uherském Brodu.