Zástupci vedení rožnovské radnice se proto vydali do Příbora, kde sbírali inspiraci, jak re-use centrum funguje v praxi. Nyní bude nutné najít vhodnou plochu, kde by takové místo bylo možné vybudovat i v Rožnově.

„Ve sběrném dvoře v ulici Zuberská se poměrně často objevují věci, které by ještě mohly dobře sloužit někomu jinému. Také lidé mají často spoustu věcí, které nechtějí přímo vyhazovat, ale hledají cestu, jak je podarovat někomu, kdo je upotřebí,“ vysvětlila původ myšlenky na vybudování re-use centra mluvčí rožnovské radnice Petra Graclíková.

Stavební firmy pokračují ve stavbě tzv. rampy Mostecká ve Vsetíně. Aktuálně budují opěrnou stěnu; leden 2023
Stavba rampy Mostecká je v plném proudu. Dělníci budují opěrnou stěnu

Podobná zařízení v posledních letech nabírají na oblibě a zájemci v nich můžou najít řadu věcí: od nábytku, nářadí, porcelánu, lyží, kočárků či vybavení domácnosti například až po autosedačky. Noví majitelé si mohou vybrané věci z re-use center odnést zpravidla zdarma nebo za minimální cenu.

„Zřízení re-use centra je jedním z témat, kterými se nyní aktivně zabýváme,“ potvrdil chuť pustit se do záměru místostarosta Rožnova Tomáš Gross.

Inspiraci hledají v Příboře i Ostravě

Po návštěvě v Příboře plánuje s kolegy vyrazit ještě do Ostravy a také zde se inspirovat v tom, jak provoz centra zajistit, jaké to nese náklady a jaká pravidla jsou s jeho provozem spojená.

„Také nás zajímají problémy a nedostatky, které se v tomto konkrétním případě s re-use centrem pojí,“ doplnil Tomáš Gross.

Slavnostní večer spojený s předáváním Ceny města, Ceny starosty Valašského Meziříčí a Čestného občanství v Kulturním zařízení města Valašské Meziříčí; 16. ledna 2023
Meziříčí ocenilo významné osobnosti. Víme koho, podívejte se

Podle jeho slov bude v Rožnově pravděpodobně největší komplikací nalezení vhodné plochy, kde by bylo možné takové centrum vybudovat.

„Primárně budeme samozřejmě logicky jednat o ploše v okolí sběrného dvora,“ řekl místostarosta.

Re-use centrum není na Valašsku novinka

V Rožnově nyní nad re-use centrem uvažují, na Valašsku jako takovém ale toto zařízení není neznámé. Provozují jej například v Novém Hrozenkově nebo v sousedním Halenkově.

Profesionální hasiči ze Vsetína, Valašského Meziříčí a Zlína cvičně zasahují proti požáru v budově v areálu vsetínského vlakového nádraží; leden 2023
Nádraží v obležení hasičů a Cobra v akci. Tak to vypadalo ve Vsetíně

„Využili jsme toho, že nám na bedrech zůstala jedna budova v dezolátním stavu. Hledali jsme cestu, jak ji využít a zároveň při její rekonstrukci dosáhnout na dotace. Zbudování re-use centra se nabízelo,“ řekl už dříve Deníku starosta Halenkova Radek Chromčák.

Vlastní re-use centrum mají také v Oznici, kde pro jeho potřeby využili odkoupenou bývalou prodejnu potravin.