V pátek byl jedním ze sedmi studentů Střední odborné školy Josefa Sousedíka ve Vsetíně, který dostal od místní firmy ZV-Nástroje stipendium.

„Jsem v naší rodině strojařskou vlaštovkou. V tomto oboru od nás nikdo nepracuje," zmínil Tomáš, který je momentálně ve třeťáku.

K rozhodnutí mu prý pomohl i fakt, že se na základní škole podíval během exkurzí do strojírenských firem. A v nich zaujala Tomáše zejména práce na CNC strojích. „Právě tady jsem začal spatřovat pro sebe lepší perspektivu v uplatnění a rozvoji. Napomohla také skutečnost, že jsem v novinách stále častěji objevoval inzeráty nabízející v těchto oborech uplatnění," vyjádřil se student.

Zvolený obor Tomáše baví. Až studium ukončí, rád by se věnoval konstruktérství nebo modelařině. „Zajímám se o modelování v 3D programech," poznamenal mladík, kterému není cizí ani autosport. Patří do školního týmu Formule 1, celosvětového projektu podporovaného skutečnou F1.

„V loňském roce jsem v něm působil jako konstruktér, letos jsem hlavním manažerem," řekl budoucí strojař, který už své výsledky z týmu prezentoval i na Slovensku.

Tomáš je soutěživý typ. Svědčí o tom jeho účasti na odborných i dovednostních soutěžích Zlatý pilník, So-lidWorks a dalších. V rámci projektu Centra vzdělávání vede i kroužek F1 dětí ze základních škol. No, a před několika dny absolvoval i školení a získal osvědčení k obsluze super moderního zařízení, které má SOŠ Josefa Sousedíka ve Vsetíně k dispozici, k 3D tiskárně a 3D skeneru.

„Teď se Tomáš připravuje na zahraniční stáž v Německu, na kterou pojede dvacet studentů naší školy," poznamenal jeho třídní učitel Jaromír Třetina s tím, že Tomáš patří k nejúspěšnějším mezi stipendisty. Stipendium má zpopularizovat strojařské řemeslo . „Mezi mladými lidmi o něj stále není moc velký zájem," zdůvodnil ředitel vsetínské střední školy Josef Slovák.

Autor: Dušan Póč