V minulém týdnu pracovníci Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) vyhlásili nebezpečí požáru hned v několika krajích. Od neděle tato výstraha platí pro celou Českou republiku.

Kromě sucha napomáhá vzniku požáru i silný vítr. „Oheň v přírodě se tak může velice snadno vymknout kontrole. Je nutné, aby lidé při pohybu v lese i jinde dodržovali základní pravidla, která omezí riziko vzniku požárů," upozorňuje mluvčí hasičů Nicole Zaoralová.

Oheň ale nemusí ohrozit jen lesy a přírodu. „Vyhněte se nebezpečné manipulaci s vysoce hořlavými kapalinami. Pamatujte, že v běžné garáži lze uskladnit maximálně čtyřicet litrů pohonných hmot," vyjmenovává rizika Zaoralová. Se zvýšenou opatrností je podle hasičů nutné zacházet i s plynovými nebo lihovými spotřebiči. Pozor musí dávat také zemědělci na nebezpečí samovznícení uskladněného obilí, sena či slámy.

Zapalovač v autě, časovaná bomba

Hasiči ze svých vlastních zkušeností potvrzují, že důsledná prevence je v podobných případech důležitá. Nebezpečí hrozí i tam, kde by ho člověk nečekal. „Například plynový zapalovač ponechaný za sklem automobilu vystavenému vysokým teplotám představuje doslova časovanou bombu. Požár může způsobit i rozžhavený výfuk automobilu, který se dostane příliš blízko suché trávy," varuje Zaoralová

V řekách je čím dál méně vody

Kvůli suchému počasí jsou průtoky v porovnání s dlouhodobými červencovými průměry téměř všude pod hladinou normálu. Vody je nyní v řekách jen 35 65 procent než obvykle.

Číslo potvrzuje i vodohospodářský dispečink Povodí Moravy.

„Nejvíce poznamenal nedostatek srážek povodí Bečvy a Olšavy, kde je průtok v řečištích na úrovni devět až dvacet procent běžného normálu," říká generální ředitel Povodí Moravy Radim Světlík.

V nádržích je vody díky deštivému červnu dost. Do řek se proto připouští tolik vody, aby byly zajištěny minimální průtoky.

Nedostatek vody ale není jediným rizikem.

„Voda se postupně čím dál více ohřívá, což negativně ovlivňuje její kvalitu. Doposud však nikde nemusíme řešit havarijní stav, který by znamenal ohrožení vodního ekosystému," říká mluvčí Povodí Moravy Gabriela Tomíčková.

Sádky zatím mimo nebezpečí

Nedostatek vody trápí i sádky v Zubří. „Voda není. Rádi bychom dopouštěli, ale přítoky jsou vesměs suché. Kyslíku máme zatím naštěstí dost. Pokud bude vedro trvat, jsme nachystaní na provzdušňování," doplňuje majitel rybářství Slavoj Haška.

Autor: Vendula Životská