Regionální vozovky pokrývá rozbředlý sníh nebo vrstva ujetého sněhu, hlavní tahy jsou převážně mokré po chemickém ošetření. Vyplývá to z informací Ředitelství silnic a dálnic ČR.

Nejvíce sněhu, od deseti do 20 centimetrů, napadlo na Valašsku. Ujetý sníh se však drží i na některých vozovkách ve vyšších polohách v ostatních okresech. Místy se tvoří i sněhové jazyky a závěje, vane slabý vítr a viditelnost je snížena vlivem srážek. Teplota se dnes ráno ve Zlínském kraji pohybovala od minus pěti do plus jednoho stupně Celsia.

Zlínsko

Zlínsko znovu zasypaly přívaly sněhu

Nové přívaly sněhu se včera po vydatném nočním sněžení nad naším regionem dařilo uklízet, i když s vypětím všech sil a nasazením veškeré techniky. „První sněžení zasáhlo naši oblast už v úterý večer,“ uvedl ředitel Technických služeb ve Zlíně František Kostelník. Podle něj pracovníci odklízeli tuto nadílku s přestávkou až do středečního odpoledne. Komunikace prvního a druhého stupně důležitosti se tedy silničářům podařilo udržet sjízdné. „V odpoledních hodinách jsme přesunuli techniku na komunikace třetího stupně,“ dodal včera Kostelník. Kalamita se na silnicích nekonala, ikdyž mnoho řidičů bylo zvláště nad ránem zaskočeno. „Napadlo kolem dvaceti centimetrů sněhu, ale silnice se daří udržovat sjízdné,“ doplnil včera dispečer zimní údržby Správy a údržby silnic Zlínsko. Podotkl však, že i přesto je třeba být za volantem i v následujících dnech, kdy bude mrznout, opatrný a sledovat aktuální stav silnice.

Slovácko

Hradiště včera zasypal nebývalý příval sněhu, řidiči si dali pozor

Pořádně rušnou noc zažili z úterý na středu silničáři na Slovácku. Od půlnoci totiž celý region začaly zasypávat tuny sněhu, které nebylo snadné odklízet. „Nejhorší situace panovala v okolí Uherského Ostrohu a Ostrožské Lhoty, kde nám to zafukovalo cesty. Problémy jsme ráno měli také v Osvětimanech, kde se zastavovaly autobusy,“ informoval Rostislav Buchtík, ředitel Správy a údržby silnic Slovácko.

Bez větších potíží se naopak dařilo udržovat provoz na obvykle nejrizikovějších úsecích v Buchlovských horách a v Bílých Karpatech, i když tam měla kvůli vrstvě sněhu na vozovce částečné potíže nákladní vozidla.

„Celou noc i ráno probíhalo velké pluhování, sypání přišlo na řadu až v odpoledních hodinách,“ podotkl Buchtík, podle kterého paradoxně napadlo nejvíc sněhu v Uherském Hradišti. „Zrovna jsem na Buchlovsku. Tady je asi osm centimetrů nové pokrývky, zatímco v Hradišti bylo až dvanáct čísel – to je opravdu nebývalý příval,“ hlásil včera před polednem.

Policisté od rána vyjížděli pouze ke třem dopravním nehodám. Jako první boural před šestou hodinou ranní u Huštěnovic favorit. „Řidič jel příliš rychle a vyletěl z vozovky. Auto skončilo na střeše v příkopu, nikdo naštěstí nebyl zraněn,“ prozradil mluvčí uherskohradišťské policie Aleš Mergental. Bez újmy na zdraví se obešla i nehody dvou felicií u Uherským Ostrohem a také střet dvou aut mezi Polešovicemi a Nedakonicemi.

Silnice kolem Strání a Korytné byly ve středu před polednem sjízdné

Přestože noční sněžení zasypalo Slovácko z úterka na středu více než deseticentimetrovou peřinou, byly ve středu před polednem bez větších potíží sjízdné i silnice v okolí bělokarpatské Hrabiny a mezi Stráním a Korytnou. Většinou stačilo dodržovat předepsanou rychlost a nebrzdit prudce, aby každý z řidičů dorazil do cíle své cesty bez potíží.

Kroměřížsko

Sněží, nehody ale hlášeny nejsou

Na Kroměřížsku sněží a sněžit by mělo ještě následující dva dny.

„Vozovky jsou kryté posypem, všechny silnice jsou sjízdné a technika je pořád v terénu,“ potvrdila za Správu a údržbu silnic Kroměřížska Timoteus Políček. Dodal, že v úterý večer sněžilo hustě a situace se trochu zkomplikovala v okolí Bystřice pod Hostýnem a Holešova. Žádná silnice však podle něj nemusela být uzavřena.

Řidiči si ale nejspíš na hůř sjízdné vozovky zvykli. Žádná vážnější nehoda totiž zatím hlášena není.

Vsetínsko

Na Valašsku napadlo do patnácti centimetrů sněhu

Valašsko – Silnice na Valašsku jsou sjízdné s opatrností. V regionu napadlo mezi deseti a patnácti centimetry nového sněhu. V některých oblastech, například na Kelečsku se místy tvoří dokonce závěje či sněhové jazyky.

Silničáři jsou v pohotovosti. „V terénu máme čtrnáct sypačů a devět traktorů s radlicemi,“ potvrdil ředitel Správy a údržby silnic Valašska Jaromír Kořistka.

Podle jeho slov jsou silnice prvních tříd po chemickém posypu a pluhování mokré, místy s tenkou vrstvou sněhové kaše. „Na ostatních komunikacích průběžně pluhujeme a sypeme,“ doplnil Kořistka s tím, že stejná situace by kvůli pokračujícímu sněžení měla přetrvávat po celý den.

ČTK, Michal Sladký, Pavel Bohun, Jana Rohanová, Lenka Bořutová, Michal Burda