Tradiční místo setkávání nyní čeká výrazná proměna. U hasičského domu vznikne nové polyfunkční komunitní centrum, které bude sloužit kultuře, místním spolkům a své místo zde budou mít také sociální služby.

Ratiboř na svůj záměr získala sedmnáctimilionovou evropskou dotaci.

„Stavební povolení také máme, když vše dobře půjde, na jaro bychom mohli začít stavět. Zase v Ratiboři vyroste něco pěkného,“ těší se Martin Žabčík, starosta zhruba dvoutisícové valašské obce, která se pyšní titulem Vesnice roku Zlínského kraje pro rok 2019.

Ve stávající budově spolu s hasičskou zbrojnicí sídlí také restaurace a kadeřnictví. Přeměna na komunitní centrum bude zahrnovat přístavbu zcela nové části s prostorným společenským sálem a zázemím pro vsetínskou Charitu, s níž obec Ratiboř spolupracuje.

„Naším cílem je podpora spolků. Do budoucna se zde budou konat nejrůznější akce třeba místního folklorního souboru, myslivců, zahrádkářů, představení našeho divadelního souboru a další,“ přibližuje Martin Žabčík.

Architektonický návrh nového centra vzešel ze kopřivnického studia Kamil Mrva Architects. Víceúčelová budova bude mít tvar písmene U. Pojme do sebe i nynější venkovní zastřešené pódium za hasičským domem. Stávající zpevněná plocha sloužící jako taneční „parket“ se stane nádvořím nové budovy.

Vnitřní sál bude z obou stran možné otevřít a učinit průchozím. Na stráni ze zadní strany nynějšího venkovního pódia vznikne amfiteátr vhodný pro provoz letního kina a různá venkovní představení a vystoupení.

V části vyčleněné pracovníkům Charity budou kanceláře, sklady i zázemí pro terénní službu. Vznikne také denní stacionář pro seniory, jehož služeb budou využívat také okolní obce. Hotovo bude podle starosty Ratiboře Martina Žabčíka v roce 2022.