„Jsme asi jedni z prvních. S návrhem přišel jeden člen zastupitelstva,“ potvrdil místostarosta Prostřední Bečvy Milan Fárek. Vyhláška by se měla vztahovat mimo jiné na sekání trávy, práci s motorovou pilou a další podobné hlučné činnosti.

Zastupitelé chtějí případné hříšníky také finančně postihovat. „Výši pokuty zatím nevíme. Spíše spoléháme na to, že lidé budou novou vyhlášku respektovat,“ smál se místostarosta.

Připravované obecní nařízení tamní obyvatelé vítají.

„Neděle je neděle, vadí mi, když někdo řeže křovinořezem o svátcích,“ uvedl Zdeněk Křenek z Prostřední Bečvy.

Zda se novinka ujme také jinde, zatím nikdo netuší. Ostatní vesnice v okolí se k podobným opatřením zatím nechystají. „Žádné stížnosti jsme nedostali,“ uvedl starosta Dolní Bečvy Pavel Mana.

Podle všeho by v mnoha vesnicích bylo dodržování podobné vyhlášky takřka nemožné. „Odklízíme po kalamitě i v neděle, tak by to stejně nešlo,“ objasnil zase starosta Horní Bečvy Oldřich Ondryáš.

Někteří starostové se takovému nařízení sice nebrání, zároveň však podobný návrh ani nepřipravují. „Pokud by si občané stěžovali, tak bychom se tím samozřejmě zabývali,“ uvedl starosta Bystřičky Zbyněk Fojtíček.

Hluk o víkendech na vesnicích mnohdy vadí také jejich návštěvníkům. „Ráda si sem jezdím odpočnout, proto bych podobnou vyhlášku uvítala,“ uvedla například častá návštěvnice Bystřičky Lucie Janečková.

LENKA ORÁLKOVÁ