V Poličné přitom mají co slavit. Na jaře rozhodli lidé svými hlasy o tom, že se obec s šestnácti sty obyvateli po třiceti sedmi letech odtrhne od Valašského Meziříčí. Samostatnost má vejít v platnost právě s úderem silvestrovské půlnoci.

Vyčkávám. Místní zřejmě odrazuje od avizovaného novoročního setkání počasí. Je zima a zejména velmi silný a protivný vítr. Mnozí tak příchod ke zbrojnici nechávají na poslední chvíli.

S blížící se půlnocí se i situace před zbrojnicí začíná měnit. Místní se scházejí, tu po dvojicích, po skupinkách, chodí i jednotlivci. Pod paží přinášejí šampaňské či rachejtle, kterými hodlají na přelomu noci zpečetit konec starých pořádků a přivítat nastolení nových. „Tak jsme se sešli," hlaholí vesele starší muž a zdraví se srdečně se svými sousedy. Pleskačka slivovice opouští náprsní kapsu a první přípitek je na světě.

V Poličné u Valašského Meziříčí oslavili úderem půlnoci 31. prosince 2012 své osamostatnění na městě Valašské Meziříčí.

Prostranství se začíná plnit. Rozměrné dveře hasičárny jsou dokořán a místní se usazují kolem připravených stolů. „Deset, devět, osm, sedm.......," započíná někdo žertem odpočítávání konce roku. Ještě je ale brzy. Do půlnoci chybí čtvrthodina.

Na střeše zbrojnice se míhají světla baterek. Hasiči připravují půlnoční ohňostroj. U budovy i uvnitř už se tísní desítky místních. Nálada je veselá, třaskají první petardy. „Tak ať se nám to vydaří," přiťukává si asi třicetiletá žena se svými sousedy. Na mysli má určitě očekávanou samostatnost své obce.

Půlnoc je na spadnutí. Lidé se hrnou ze zbrojnice na volné prostranství. Člen hasičského sboru z Poličné Josef Dorčák odpočítává poslední vteřiny starého roku. „Šťastný nový rok," volají shromáždění. Rachejtle sviští k nebi jak z rukou místních, tak velkolepěji ze střechy hasičárny. Zátky opouštějí hrdla lahví šampaňského. A přání všeho dobrého do nového roku i hodně štěstí nové obci neberou konce.

Hasiči sklízejí pochvalu za připravený ohňostroj. „Bylo to lepší než ve Valmezu na náměstí," vysekává poklonu jeden z místních, když poslední světla na nebi pohasnou.

Poličná má po sedmatřiceti letech zpět svou samostatnost. „Hlavně nikam neodcházejte, pojďte se ohřát do zbrojnice. Svařák už je hotový," vyzývá shromážděné Vladimír Místecký, jedna z hlavních postav sdružení nezávislých kandidátů Rodáci, které má silvestrovské shromáždění na starosti. Místní se přesouvají do zbrojnice. Za teplem a hlavně na besedu se sousedy ze své nové obce Poličná.

V Krhové přivítali samostatnost mší

V Krhové u Valašského Meziříčí počkali s oslavami nového roku do 1. ledna. Stejně jako v Poličné i v Krhové na jaře rozhodli lidé v referendu o svém odtržení od Meziříčí. Samostatnost přivítali včera odpoledne nejprve mší v místní kapličce a poté také společným programem na fotbalovém hřišti s reprodukovanou hudbou a ohňostrojem.

V Krhové u Valašského Meziříčí oslavili 1. ledna 2013 v podvečer příchod nového roku a zároveň získání samostatnosti pro svou obec také mší v místní kapličce.