Sehnat na Valašsku práci je podle lidí stále obtížnější. „Bez zaměstnání jsem už pět měsíců. Spoléhal jsem na to, že brzy začnou sezonní práce. Téměř žádná práce ale prozatím není. Naštěstí jsem dostal nabídku u švagra v hospodě, tak to zatím zkusím tam," svěřil se pětadvacetiletý Marek Machálek ze Vsetína.

Podle statistiky úřadu práce bylo ke konci března v okrese Vsetín bez práce 10 021 lidí. Volných pracovních pozic je přitom pouze 409. „Největší podíl lidí bez práce evidujeme na kontaktním pracovišti v Karolince. Nezaměstnaní tady tvoří 11,6 procenta obyvatel," upozornila vedoucí oddělení zaměstnanosti a mluvčí krajské pobočky úřadu práce ve Zlíně Miriam Majdyšová.

V létě má být líp

Pracovní místa podle ní začnou přibývat v příštích měsících. „Začínají sezonní práce. Letos se ale rozjíždějí velmi pomalu. Největší nárůst volných pozic proto čekáme až v létě," uvedla Majdyšová.

Už teď však mohou zaměstnavatelé využít nabídky úřadu práce. Obcím a neziskovým organizacím poskytuje stát dotace na zřízení pracovních míst. „Letos jsou finanční injekce celkem vysoké. V mnoha případech pokryjí všechny mzdové náklady na vytvoření pracovního místa," poradila mluvčí.

Například příspěvek na veřejně prospěšné práce, které mohou trvat maximálně rok, je 15 tisíc korun. „Letos už si zástupci obcí stihli požádat i o deset až dvanáct míst. Očekáváme, že jich ještě přibude," doplnila informace Majdyšová.

Jenom za okres Vsetín schválili pracovníci úřadu práce třicet dva žádostí na vytvoření veřejně prospěšných prací a dvacet devět žádostí na vyhrazení takzvaných společensky účelných pracovních míst. Ta jsou určena například pro uchazeče s nedostatečnou praxí, osoby vracející se do práce po mateřské a rodičovské dovolené či pro starší osoby.

Nabídku už využili například v Jablůnce. „K dispozici zatím máme čtyři pracovníky na veřejně prospěšné práce. Do května chceme přijmout ještě další dva," těší se starosta Jablůnky Čeněk Hajný.

Ve vesnici tyto dělníky nyní využívají na tradiční jarní úklid. Poté budou zajišťovat celoroční údržbu obce.