Na děti nebude foukat z netěsnících oken, rodiče mohou mít klid, že nebudou muset dávat dítě na jinou školu, a zaměstnancům spadl rovnou kámen ze srdce. „Na tohle jsme čekali hezky dlouho. Pro nás je to i známka toho, že škola pořád bude sloužit svému účelu," uvedl zástupce ředitele Základní školy Žerotínova Zdeněk Stromšík.

Škola Žerotínova poměrně dlouhou dobu bojovala o přežití. Debatovalo se o jiném způsobu jejího využití i přesunu žáků. Od těchto záměrů sice už v minulosti radní upustili, každá investice do tohoto školského zařízení ale jen potvrzuje, že s „Žerotínkou" nikdo nemá jiné plány, než aby sloužila dětem.

Nová okna, dveře, zateplení a samozřejmě terénní úpravy. To vše přijde radnici téměř na víc než deset milionů korun. „Řešení se v případě školy Žerotínova odkládalo. Zateplení přišlo za pět minut dvanáct. Sledujeme tím samozřejmě úspory energie a odstranění technických problémů. Okna netěsnila," vyjmenovala místostarostka Valašského Meziříčí Yvona Wojaczková. Město zahájilo opravu bez dotace.

„Byla totiž podmíněna složitou vzduchotechnikou a komplikovala by celý projekt," dodala místostarostka. Interiéry podle ní musí být hotovy do konce srpna. Práce stavbaři postupně dokončí až v listopadu.

Opravy škol ve městě vycházejí z dlouhodobého plánu. Změny také čekají Základní školu Šafaříkova.

„Jde o část prvního stupně. Teď dochází k výměně osvětlení a elektroinstalace," uvedl ředitel školy Šaraříkova Milan Hendrych.

Práce dělníci zahájili v červenci demontáží svítidel, zařízení a elektrorozvodů, které nahradí nové. Rekonstrukce za necelých 700 tisíc korun potrvá do poloviny srpna. V plánu je ale i obnova rozsáhlejší.

„Samozřejmě že by škola do budoucna potřebovala větší opravy. Především zateplení části objektu, který ještě rekonstruován není," doplnil Hendrych. Na projektové dokumentaci prý už radnice pracuje.

V obnově nezaostává ani Základní škola Křižná. Rekonstruuje se zde sociální zařízení a veškeré rozvody, které s ním souvisí. I tady by měli skončit v polovině srpna.

MATEŘSKÉ ŠKOLY

V Mateřské škole Vyhlídka v ulici J. K. Tyla aktuálně mění rozvody studené a teplé vody. Z městské kasy půjde na opravy necelých 900 tisíc korun.

A Mateřská škola Štěpánov dostane nové osvětlení. Práce byly zahájeny 10. července demontáží části svítidel, zařízení a elektrorozvodů.

Město za nové osvětlení zaplatí asi 500 tisíc korun.

TÁŇA MARKOVÁ