Reagoval tak na zprávu, že za teplo zaplatí od října letošního roku místo dosavadních 608 korun za giga joule v průměru 505 korun bez daně z přidané hodnoty.

Nová cena za teplo byla obyvatelům Valašského Meziříčí, zástupcům vlastníků bytových domů a meziříčského bytového družstva představena ve čtvrtek zástupci společnosti Centrální zásobování teplem Valašské Meziříčí (CZT). Meziříčané kladně hodnotí především věcnost jednání. „Nikdo se nám nesnažil nic zastírat. Cena je jasně daná. Ne jako dřív, kdy ji tvořilo několik složek a skoro nikdo nevěděl, jak to vlastně je," pochvaluje si Ivana Kopecká.

Spokojen s jednáním a jeho výsledky je také Jaroslav Poláček, ředitel společnosti AVAL Valašské Meziříčí, která ve městě spravuje většinu obytných domů. „Uvedená cena za teplo zůstane na stejné výši po dobu nejméně dalších pěti let. Tak nám to potvrdil jednatel CZT. V tomto duchu uzavřeme i smlouvu," poznamenal. Podle něj je smlouva na neurčito s výpovědní lhůtou jednoho roku další pozitivní změnou.

„Doposud platila dohoda vždy jen na určité období s tříměsíční výpovědní lhůtou. Takto mají odběratelé tepla větší možnost a prostor pro případná vyjednávání," vyjádřil se ředitel AVALu.

Aby nedošlo k prodlení a k automatickému prodloužení dosud platných, a pro obyvatele města méně výhodných smluv, rozhodlo se CZT vypovědět současné smlouvy samo.

„Považujeme to za další vstřícný krok. Nové úmluvy předloží CZT odběratelům tepla do konce července," dodal Jaroslav Polášek.

Pro obyvatele Valašského Meziříčí je ale nejdůležitější dohoda, že nové smlouvy podstatně změní cenu za dodávané teplo.

Kromě pevně stanovené ceny firma CZT garantujr, že lidé zaplatí jen to, co skutečně spotřebují. Navíc jim nebudou diktovány paušální poplatky.

Potvrdil to Valašskému deníku také nedávno zvolený nový jednatel společnosti CZT Valašské Meziříčí Josef Gába. „Novou průměrnou cenu za dodaný giga joule tepla navrhujeme tak, aby byla konkurence schopná," upřesnil.

Společnost dodávající do meziříčských domácností teplo se však nespokojí jenom se snížením ceny. Zpracuje i novou společenskou smlouvu firmy. Dohoda umožní, aby po 30. dubnu 2016 mohli pracovníci města požádat jednotlivé společníky CZT o převod jejich obchodního podílu do vlastnictví Valašského Meziříčí. „Tehdy platnost současné společenské smlouvy skončí," dodal Josef Gába.

Přijetí nové společenské smlouvy postaví město do pozice většinového vlastníka CZT. To v konečném důsledku městu zajistí, že o ceně tepla napříště rozhodne samo.

Meziříčané od podzimu zaplatí v regionu za giga joul nejméně. Ve Vsetíně je cena současná cena 575 korun za GJ bez DPH (661,– Kč s DPH) a v Rožnově pod Radhoštěm 590 korun za GJ bez DPH (679,– Kč s DPH).