Smyslem expozice je připomínat bohatou řeznickou tradici na Valašsku. První návštěvníky má muzeum přivítat koncem letošního roku.

Jádrem muzea se stane víceúčelový sál. „V něm návštěvník pozná celou historii vývoje řeznického řemesla na Valašsku," pověděl Valašskému deníku autor nápadu.

Výstava řeznických strojů a všelijakých pomůcek bude obsahovat i stylizovaný pracovní koutek. Chybět nebude starý řeznický krámek s malou dílnou na zpracování masa. Opomenuta nebude ani venkovská zabijačka.

„Expozice se stane výpovědí o minulosti tradičního řemesla. Řeznictví mělo svou nezastupitelnou úlohu v městském i venkovském prostředí," dodal Pilčík, který je představitelem čtvrté generace valašskomeziříčské řeznické rodiny. „Můj předek tu začal s řezničinou už v roce 1855."

Kromě nejrůznějších nástrojů a strojů doplní expozici dobové texty, staré fotografie a dokumenty.

Do příprav se zapojuje i veřejnost. „Lidé nám už prodali či věnovali na tři desítky strojů," prozradil Pilčík. V depozitu už mají například kutry, narážečky a nářezové stroje. „Téměř každý z nich je jinak technicky řešený. Jedná se o originály svědčící o pracovitosti a šikovnosti našich předků," pochvaluje si Karel Pilčík.

Řeznické muzeum vznikne v sousedství valašskomeziříčské společnosti Masný průmysl Krásno. Jeho výstavba přesáhne 15 milionů korun. Zhruba 12 milionů pokryje dotace Regionálního operačního programu. „Je to velmi zajímavý a záslužný počin. V takovém muzeu jsem ještě nebyl. Určitě zajdu," řekl Vojtěch Spáčil z Valašského Meziříčí.

Muzeum obdobného charakteru, jaké vzniká ve Valašském Meziříčí, je zatím v republice pouze jedno. „To první vzniklo v roce 2012 v Náměšti nad Oslavou na Třebíčsku," uvedl pro Valašský deník výkonný ředitel Českého svazu zpracovatelů masa Jan Katina.

Po republice jsou však desítky výstavních ploch, které řeznictví představují téměř od jeho prvopočátků. „Ty ale nemají charakter muzea. Jedna taková expozice je například i v Hustopečích nad Bečvou. Zabývá se historií jednoho tamního řeznického rodu," dodal Katina.

O případném způsobu prodeje či darování předmětů, které souvisejí s řeznickým řemeslem, se zájemci mohou informovat na telefonním čísle 571 855 111.