Kdyby měla politiky tří vládnoucích stran ohodnotit opozice známkou, dostali by dvojku.

„Lidé v čele radnice pracovali pro lidi a udělali toho pro ně fakt hodně,“ uznal lídr KSČM pro komunální volby Vladimír Místecký. „Kus práce je za nimi vidět v přípravě obchvatu města, postavil se bazén, otevřeli cyklostezku,“ vyslovil Místecký. Vyjmenovaná pozitiva ale nebyla jen prací koaličních politiků. „Oni ten vůz táhli, my ostatní jej ale pomáhali tlačit,“ řekl lídr meziříčských komunistů.
Stejný názor zastává Milan Kardoš, zastupitel bez politické příslušnosti. „Radní toho udělali opravdu hodně, zejména pro sport, jediné, co bych jim mohl vytknout, je nedotažená optimalizace školství,“ vyslovil Kardoš.

Chemička zamořuje ve městě vzduch

Lídr Strany zelených, Pavel Klanica, byl ale o něco přísnější. „Samozřejmě musím politiky v čele radnice pochválit za cyklostezku a bazén, nicméně restů po nich zůstává mnoho, řekl Klanica. Upozornil například na špatné životní prostředí ve městě. „Radní měli tlačit na Dezu, aby snížila emise, vždyť je ve Valašském Meziříčí nejhorší ovzduší v republice,“ zdůraznil lídr Strany zelených.
A další pomyslný černý puntík by Klanica koaličním politikům dal za vysokou nezaměstnanost. „Do průmyslové zóny v Lešné se vložilo sto dvacet milionů a zatím to vypadá, že zbytečně. Město jako by stále čekalo, až investoři přijdou sami. Měli by jim naopak vyjít vstříc pobídkami,“ upozornil politik ze Strany zelených.

Starosta Jiří Částečka za ODS si myslí, že jednoznačný přínos současné koalice je ve vybudování cyklostezky, dostavbě krytého bazénu a rekonstrukci zámeckého parku včetně amfiteátru.

„Mnohem dříve jsme ale měli zahájit personální a procesní audit radnice. Ušetřili bychom díky optimalizovanému úřadu spoustu peněz,“ řekl Částečka.

Resty? Žádné nejsou, říká koalice

Místostarostka ze ČSSD Dagmar Lacinová zařadila k úspěchům koaličních politiků také projekty, které se ještě nepodařilo dokončit, ale jež jsou už rozběhlé.

„Například jsme získali dotaci na proměnu bývalé léčebny dlouhodobě nemocných v dům sociálních služeb. A také se nám podařilo vymoci na Zlínském kraji příslib, že v našem městě vyroste dům pro seniory,“ vypočítala úspěchy Lacinová.

Projekty, jako třeba rekonstrukci zámku Žerotínů nebo stavbu nové skládky podle ní vedení radnice nedotáhlo kvůli peticím, občanským iniciativám či politickým neshodám. „Určitě se nám to ale podaří v následujícím volebním období,“ uvedla místostarostka.
Jiří Pernický, místostarosta za Nezávislé má z uplynulých čtyř let jen dobré pocity. „Kromě toho, že jsme dotáhli spoustu investičních akcí, o nichž čtenáři vědí, musím k pozitivům naší koalice uvést to, že celé čtyři roky spolupracovala bez sebemenších zádrhelů. To se na jiných radnicích nedaří,“ vylíčil Pernický.

Nevnímá, že by se radnici něco vyloženě nepovedlo. „Pokud jsme něco nedotáhli, tak kvůli objektivním příčinám, které jsme nemohli ovlivnit,“ řekl místostarosta.