„Hlavně pro matky s dětmi jsme se ve spolupráci s dalšími organizacemi snažili zajistit vhodné ubytování, možnosti vzdělávání a další potřeby. Spoluorganizovali jsme i humanitární pomoc, která mířila přímo na Ukrajinu,“ připomněl starosta města Robert Stržínek.

Ilustrační foto
Za miliony od státu staví na Valašsku tři mosty. Další silnice v kraji opraví

Se začleněním ukrajinských občanů přímo ve městě pomáhá podle jeho slov i skupina švýcarských aktivistů, kteří zde mají osobní vazby. „V řádech stovek tisíc korun se tak již podíleli například na nákupu nutného ubytovacího vybavení, zajištění provizorní školky pro malé děti nebo speciální zdravotní péče a zdravotních pomůcek pro vážně nemocné uprchlíky,“ doplnil Stržínek.

Rekonstruovaná železniční stanice ve Vsetíně.
Rekonstrukce nádraží i nový bytový komplex. Ve Vsetíně panuje stavební ruch

Na radnici se Robert Stržínek sešel se Suzanne Kress a Pietrem Poldervaartem, zástupci neziskové organizace Shelter4Valmez. Bavili se o současné situaci a potřebách ukrajinských uprchlíků ve městě.

Organizace Shelter4Valmez by měla letos mimo jiné uhradit část nákladů na rekonstrukci prostor pro školní skupinu na ZŠ Masarykova. „Řeč je o částce bezmála 300 tisíc korun s tím, že se organizace bude finančně podílet také na zajištění dalšího provozu skupiny,“ pokračoval starosta.

Letos tábor i psycholog

Pomoc ze Švýcarska bude pokračovat i v dalších oblastech. „Díky tomu, že se podařilo soukromou humanitární skupinu přetvořit na neziskovou organizaci, s žádostí o pomoc a podporu lze oslovit další švýcarské charitativní, humanitární nebo církevní organizace a nadace, ale také obchodní společnosti,“ uvedl Marek Irgl, který zprostředkovává propojení mezi organizací Shelter4Valmez a potřebnými ve Valašském Meziříčí.

Opravený kostel Nejsvětější Trojice ve Valašském Meziříčí.
Opravený kostel Nejsvětější Trojice se po šesti letech znovu otevře návštěvníkům

Pomoc tak může pokračovat i letos a zaměří se zejména na volnočasové a sportovní aktivity dětí, jakými jsou například nákup bruslí a kol pro sdílené užívání, zajištění učitele hry na hudební nástroj či prázdninový ozdravný tábor. „Nezisková organizace Shelter4Valmez se bude podílet také na zajištění činnosti odborného psychologa se zaměřením na traumata dětí a dospělých,“ doplnil Marek Irgl.