Sportovní stánek domácího Tenisového klubu Deza vyrůstá v místní části Kouty. Vznik nového sportoviště za necelých třicet milionů korun podpořilo téměř čtyřmi miliony také město Valašské Meziříčí.

Tenisový klub má aktuálně k dispozici dvanáct venkovních kurtů a tenisovou halu se dvěma deblovými a jedním singlovým kurtem.

„Její kapacita ale nedostačuje našim potřebám a neumožňuje nám hrát vyšší soutěže a turnaje. Navíc se dlouhodobě projevuje větší zájem o badminton, který nejsme schopni celoročně uspokojit,“ potvrdil jednatel sportovního klubu Radomír Masařík.

Zázamí pro trenéry i možnost hrát v zimě

Uvedené se změní právě díky výstavbě moderní tenisové haly o rozměrech 37 krát 53 metrů s trojicí kurtů pro čtyřhru, které splňují mezinárodní standardy.

„Hala bude určená hlavně k výchově vlastních hráčů, ale i hráčů z okolí. Zbývající volné hodiny budou k dispozici pro širokou veřejnost a členy tenisového klubu,“ přiblížil budoucí fungování sportoviště Masařík.

S novou halou získá klub také vlastní zázemí pro všechny klubové trenéry a bude rovněž možné zachovat rozsah sportovní činnosti také v zimě oproti stávajícímu útlumu.

„V hale bude možné trénovat i při špatném počasí. Získáme také vyšší finanční samostatnost a nezávislost a šance k zisku prestižních turnajů v halové sezoně,“ vyjmenoval Radomír Masařík.

Dokončení haly je už jen otázkou dní.

„V hale už je položený speciální povrch, který je šetrný ke kloubům sportovců a postupně probíhá dokončování celého projektu,“ popsal starosta Valašského Meziříčí Robert Stržínek.

Za deset let bude hala města

Tenisovému klubu se podařilo na stavbu haly za 29,4 milionů korun získat dotaci bezmála 18,8 milionu. O dotaci žádali tenisté už v letech 2016 a 2017. Úspěšní byli ale až na třetí pokus před dvěma lety.

„Částkou 3,7 miliony jsme výstavbu podpořili také z městského rozpočtu a zbývajících cirka 6,9 milionu korun hradí místní společnost Deza,“ shrnul finanční stránku projektu starosta Stržínek.

Kolaudace nové haly se plánuje na polovinu června, poté už bude naplno sloužit sportovcům.

„Po uplynutí desetileté udržitelnosti projektu, přejde hala bezúplatně do majetku města,“ doplnil se starosta Stržínek.

Meziříčský tenis dal světu Berdycha i Průšovou

Vznik tenisového klubu ve Valašském Meziříčí se datuje do roku 1929, kdy byly svépomocí na místě bývalého fotbalového hřiště Za drahou vybudovány dva tenisové dvorce. V tu dobu měl klub víceméně sportovně rekreační charakter. Hrála se pouze přátelská utkání s okolními kluby.

Během okupace v letech 1934 až 1945 klubová činnost utichla. Po válce se ji podařilo obnovit, i když prozatím bez zapojení do mistrovských soutěží. Do těchto vstupuje až v roce 1951 jedním družstvem dospělých.

K výkonnostnímu a organizačnímu vzestupu dochází až po roce 1965, kdy se počet družstev v soutěžích zvyšuje, o pět let později postupuje družstvo dospělých do moravské divize.

V roce 1972 začala stavba nového tenisového areálu U koupaliště, za další dva roky vzniká také tenisová základna mládeže, v níž se soustředí přes 40 dětí ve věku od osmi do dvanácti let.

V této době také první družstvo postupuje do národní tenisové ligy, dorost vyhrál svoji skupinu oblastního přeboru a hrál kvalifikaci o postup do přeboru ČSSR. Zázemí tenisového klubu se v dalších letech rozrůstá až na čtrnáct dvorců.

V roce 1993 se klub odpojuje od TJ Valašské Meziříčí a vzniká samostatný Tenisový klub Valašské Meziříčí. O dva roky později pak klub nalézá trvalého sponzora ve společnosti DEZA, podle níž také upravuje svůj název.

Klub začal pracovat na poloprofesionální bázi, členové klubu a jeho odchovanci dosahují úspěchů i na mezinárodních turnajích. Do klubové historie se nesmazatelně zapisuje především rok 2004 zásluhou vynikajících výsledků dvou jeho hráčů a odchovanců.

Libuše Průšová se svou spoluhráčkou Margaret Ani (Estonsko) se ve čtyřhře probojovala na Australian Open (Melborne) do semifinále a postupem na 50. místo WTA žebříčku ve čtyřhře si vybojovala nominaci a účast na Olympijských hrách v Athénách.

Dalším účastníkem Olympijských her je odchovanec meziříčského tenisu Tomáš Berdych, který se ve dvouhře probojuje mezi posledních 8 hráčů a senzačně porazí i 1. hráče světového žebříčku Rogera Federera (Švýcarsko).

V současné době má Tenisový klub Deza Valašské Meziříčí cirka 200 aktivních členů a 100 hráčů v přípravě i závodním tenise.